حسینی تایید کرد : ۳ میلیارد دلار از منابع بلوکه‌شده در کره‌ جنوبی، عراق و عمان آزاد شد،اما روحانی می گوید که پول به دست ما نرسیده است 

حمید حسینی عضو هیئت مدیره اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق با انتشار توئیتی از آزادسازی سه میلیارد دلار منابع ارزی ایران در عراق، کره جنوبی و عمان خبر داد.

وی در ادامه  از موافقت آمریکا با آزادسازی منابع بلوکه‌شده ایران در بانک تجارت عراق خبر داد اما به میزان دقیق پول‌های آزاد شده اشاره نکرد.

کوتاه مدتی پس از انتشار این خبر، خبرگزاری  الجزیره در چند توئیت از قول منابع عراقی این خبر را تکذیب کرد و تنها از برخی “گشایش‌ها” بین دو کشور خبر داد.

حسینی نیز در واکنش به خبر الجزیره گفته است که میزان منابع آزادشده از سه کشور در مجموع ۳ میلیارد دلار است.

پیش‌ترنیز  اعلام شده بود که یک میلیارد دلار از هفت میلیارد دلار پول بلوکه شده ایران در کره جنوبی، آزاد شده و در قالب خرید دارو و غذا از طریق کانال مالی سوئیس به ایران منتقل می‌شود.

حسینی  همچنین گفته بخشی از منابع آزاد شده در عراق قرار است برای تامین کالاهای اساسی مورد نیاز استفاده شود و ورود یک محموله ذرت از عراق را که اخیرا صورت گرفته را در همین راستا دانسته است.

اگر این خبر مربوط به کره‌ جنوبی، درست باشد، اکنون طبق گفته‌های این عضو هیأت مدیره اتاق بازرگانی ایران و عراق، دو میلیارد دلار از دارایی‌های بلوکه شده ایران در عراق و عمان نیز آزاد شده‌اند.

دولت ایران پیش تر  اعلام کرده بود که ۵ میلیارد دلار پول بلوکه شده در عراق دارد که باید بابت خرید گاز از ایران پرداخت می‌شد.

بر اساس تحریم‌های آمریکا، عراق پول گاز تحویلی از ایران را به حسابی در بانک «تجارت عراق» واریز می‌کند و جمهوری اسلامی از این منابع فقط قادر به خرید کالاهای انسان‌دوستانه از خود عراق است.

موضوع بدهی‌های عراق به ایران در طول ماه‌های گذشته باعث شد که عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران دو بار به این کشور سفر کند تا راهی برای تسویه حساب با صادرات غذا و دارو پیدا کنند.