حسین فریدون برادر روحانی را به پنج سال زندان محکوم کردند، ولی احتمالا جنبه سیاسی دارد

سخنگوی قوه قضائیه حکومت گفت: برادر رییس جمهوری ایران، به اتهام رشوه خواری، به ۵ سال حبس محکوم شده است. در ماه های اخیر بارها اعلام شده بود که این محاکمه علیه حسین فریدون ادامه دارد. ولی جلسات دادگاه به صورت غیرعلنی برگزار شد و خبری درباره شیوه برگزاری آن و دفاعیات متهم انتشار نیافت.

غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه در یک نشست خبری گفت که «حسین فریدون  برادر حسن روحانی رییس جمهوری ایران به خاطر دریافت رشوه ،ارتشاء و پول‌شویی و رد پول کثیف به ۵ سال حبس، جزای نقدی و رد مال به مبلغ ۳۱ میلیارد تومان محکوم شده‌است.

اسماعیلی افزود:  «دادگاه تجدیدنظر رای نهایی را در مورد حسین فریدون صادر کرده‌است و حکم هفت سال حبس به پنج سال حبس تقلیل یافته‌است».

پرونده رشوه حسین فریدون  در دولت روحانی از ابتدا با بازخورد گروه های سیاسی در کشور مواجه شد از سویی  نمایندگان اصول‌گرای مجلس همواره خواستار محاکمه برادر حسن روحانی بوده‌اند، و برخی از چهره‌های اصلاح‌طلب نیز پیشنهاد کرده بودند که یک هیئت بی‌طرف هم به پرونده او و هم به اتهاماتی که متوجه صادق لاریجانی و فاضل لاریجانی دو برادر رئیس قوه قضائیه است، رسیدگی کند.

این مقام ثضایی حکومت گفت :  برآورد اولیه مبالغ مربوط به ارتشاء و پول‌شویی به چند ده میلیارد تومان بالغ می‌شود و در این پرونده اسامی افرادی مانند رسول دانیال‌زاده، یکی از بدهکاران بانکی، و برخی روسای سابق بانک‌ها از جمله صدقی مدیرعامل سابق بانک رفاه نیز دیده می‌شود.

رسول دانیال‌زاده به دلیل بیش از دو هزار میلیارد تومان بدهکاری به بانک‌ها  ۳سال پیش بازداشت شد.

محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت، پس از بازداشت حسین فریدون گفته بود: «این مسئله باید برای رئیس قوه قضائیه یا قوه مقننه نیز این‌گونه باشد و قوه قضائیه مستقل همان طور که با برادر رئیس‌جمهوری برخورد کرد با دیگران نیز برخورد خواهد کرد».

ارزیابی می شود حکومت ایران در صدد است تا با این شیوه از فعالیت های احتمالی روحانی جلو گیری کند و او را به سکوت دعوت کند وبا این کار به نوعی به او نشان داده است که ممکن است وی نیز به سرنوشت برادرش دچار شود .

یک دیدگاه

Comments are closed.