حضور زن‌ها در بازی ایران و کامبوج “گزینشی نخواهد بود”

بازی ایران و کامبوج ۲۴ روز دیگر در چارچوب مسابقات مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ در ورزشگاه آزادی برگزار می‌شود

حسین‌علی امیری معاون پارلمانی روحانی اعلام کرد : زن‌ها برای دیدارمسابقه فوتبال ایران و کامبوج که ۲۴ روز دیگر در تهران برگزار می شود می‌توانند بلیط بخرند. فدراسیون جهانی فوتبال فیفا گفته که برای بررسی موضوع هیاتی سه نفری به تهران می‌فرستد.

بازی ایران و کامبوج ۲۴ روز دیگر در چارچوب مسابقات مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ در ورزشگاه آزادی برگزار می‌شود. به معاون پارلمانی رئیس جمهوری حکومت ایران  از حضور زنان در استادیوم‌ها خبر داده و گفته : حضور زن‌ها در ورزشگاه‌ها مستلزم یک سری زیرساخت‌ها از جمله ورودی، معبر، محل استقرار و خدمات ویژه رفاهی است که با  دستور وزیر ورزش و جوانان و همکاری‌ نهادهای دولتی این امکانات در تمام ورزشگاه‌های بزرگ کشور در حال انجام است.

غلامحسین زمان آبادی مشاور فرهنگی فدراسیون فوتبال ایران نیز گفت :  حضور زن‌ها در دیدار ایران و کامبوج گزینشی نخواهد بود و زن‌ها می‌توانند بلیط این دیدار را آنلاین بخرند البته هنوز مشخص نیست چند سکو و چند درصد ورزشگاه به زن‌ها تعلق می‌گیرد اما پیش بینی شده که  دو سکو برای ۱۶۰۰ تماشاگر زن در این دیدار در نظر گرفته شود.

حکومت ایران پارسال نیز با  فشار فیفا، تعداد دستچین شده‌ای از زنان را  برای تماشای مسابقه ایران و بولیوی به ورزشگاه آزادی راه داد. این دیدار در حضور روسای فدراسیون فوتبال جهان و آسیا برگزار شد  و هدف از راه دادن زن‌ها جلب رضایت فیفا بود.که در ان زمان دادستان کل ایران در واکنش به این خبر گفته بود دستگاه قضائی در برابر “بسترسازی‌ها” سکوت نمی‌کند.

علی ربیعی، سخنگوی دولت، گفته بود: «خانم‌ها می‌توانند در همه بازی‌های ملی حضور یابند و با رعایت ملاحظات، شرایط دارد به سمتی پیش می‌رود که زنان در مسابقات لیگ حضور یابند».

مراجع تقلید هم چون آخوند  ناصر مکارم شیرازی، از فقهای قم  و علوی گرگانی گفته اند : «جو حاکم بر ورزشگاه‌ها برای حضور زنان مناسب نیست. و حضور زنان  با توجه به برهنه بودن بخشی از بدن مردان حرام است این برنامه‌ها را از رسانه‌ها هم می‌توانند ببینند.

تکاپوی مقامات دولتی و ورزشی در ایران برای حضور زن‌ها در ورزشگاه‌ها، پس از خودسوزی سحر خدایاری و پایان مهلت اعلام شده فیفا بالا گرفته است.

فدراسیون جهانی فوتبال پیشتر اعلام کرده است که  اگر از ۹ شهریور به بعد، ممنوعیت ورود زن‌ها به استادیوم‌ها ادامه یابد، همه بازی‌های ملی و باشگاهی ایران را تعطیل و تعلیق می‌کند.

محمدجواد منتظری، دادستان کل ایران، نیز گفته بود : «فیفا چه کار دارد به این که در کشوری ده، پانصد، هزار یا پنج هزار تماشاگر برای فوتبال می‌رود، حتما تعدادی از آنها باید زن باشند؟»

سحر خدایاری که هوادار تیم استقلال بود، به اتهام تلاش برای ورود غیرقانونی به استادیوم آزادی دستگیر و با پرداخت وثیقه آزاد شده بود. ۱۴ روز پیش  وقتی برای پس گرفتن موبایلش به دادگاه انقلاب رفته بود، پس از شنیدن این خبر که به شش ماه زندان محکوم شده ، دست به خودسوزی زد و بعد از چند روز مرد.