حضور مقتدی صدر در کنار علی خامنه‌ای با واکنش‌ها ی خشمگینانه در داخل عراق همراه شد 

حضور آخوند مقتدی صدر، از رهبران شیعی عراقی، در مراسم عزاداری  ماه محرم در کنار علی خامنه‌ای، و قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس ، با واکنش‌های گسترده‌ای در داخل عراق مواجه شده است.

غیاث التمیمی، عضو پیشین ارشد جریان صدر، در اظهار نظری گفته است کسی که زیر پای رهبری جمهوری اسلامی می‌نشیند نمی‌تواند رهبر عراقی‌ها باشد.

این عضو پیشین جریان صدر، با اشاره به شکل نشستن صدر بر روی زمین، در حالی که علی خامنه‌ای در این مراسم بر روی صندلی نشسته بود،گفت که صدر با این کارش جایگاه خودش را در پیش عراقی‌ها پایین آورد.

مقتدی صدر پس از چند سال تیرگی روابط اش با حکومت ایران ،  به ناگهان در تصویری نشان داده می شود که وی در مراسم سوگواری شام غریبان در بیت علی خامنه ای  نزدیک‌تر از قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران و هم ردیف با ابراهیم رییسی، رییس قوه قضاییه ایران، نشسته است .

فایق الشیخ علی، عضو مجلس عراق، نیز در واکنش به این تصویر گفته است به صدر بگویید که از رهبری جمهوری اسلامی بخواهد تا قاسم سلیمانی در امور داخلی عراق دخالت نکند.

هنوز خود صدر درباره سفر اخیرش به ایران و دیدار با مقام‌های بلندپایه جمهوری اسلامی اظهار نظری نکرده است.

بر اساس برخی منابع خبری، مقتدی صدر با نزدیکی به رهبران جمهوری اسلامی خواهان اعمال فشار ایران برای تغییر عادل عبد المهدی، نخست‌وزیر عراق، است که با حمایت مستقیم ایران به قدرت رسیده است.

مقتدی صدر در دو ماه پیش نیز به ایران سفر کرده بود، اما گفته شد آن سفر غیررسمی و خانوادگی بوده است.

در یک گزارش دیگر آمده است که به دنبال افزایش اختلافات در بین  فرمانده هان حشد شعبی ؛ نوری المالکی نخست وزیر پیشین و رهبر فراکسیون دولت قانون در پارلمان عراق از سوی حکومت ایران میانجی‌گری می‌کند.

منابع خبری  نزدیک به نیروهای حشد الشعبی گفتند که در پی شدت گرفتن اختلافات میان ابومهدی المهندس، فرمانده میدانی نیروهای حشد، با فالح الفیاض و عادل عبدالمهدی، فرمانده کل نیروهای مسلح عراق، برخی چهره های سیاسی ازجمله نوری المالکی در حال وساطت برای کاهش اختلافات هستند.

در این گزارش امده که این اختلافات زمانی رخ داده است که ابومهدی المهندس پیشتر در ارتباط با انهدام انبارهای مهمات حشد الشعبی تهدید کرد ه بود  که منافع آمریکا در داخل عراق را هدف قرار می‌دهد اما فالح الفیاض گفت که آنچه المهندس گفته نظر شخصی است و ارتباطی به حشد شعبی ندارد.

2 دیدگاه‌

  1. درود بر ایالات متحده که عراق را دودستی تقدیم رژیم آخوندی کرد. واقعا دارم به توهم توطئه معتقد میشم. آمریکا و نتیجتا اسرائیل یار غار رژیم آخوندی هستند نه دشمن

  2. کاش مذهب بر هیچ سرزمینی حکومت نمی کرد و انسانها خود و خدای خود را راستگوتر و برتر از دیگران و خدای دیگران نمی دانستند .

Comments are closed.