ماهیگیران چینی نان ماهیگیران ایرانی را آجر کردند و انها به آبهای سومالی نقل مکان کردند.

دولت سومالی و دیدبان بین‌المللی ماهی‌گیری در اعتراض به حضور ده ها کشتی ایرانی برای ماهی‌گیری غیرقانونی در سواحل سومالی از دولت ایران خواست که هر چه سریعتر نسبت به کنترل نوار مرزی بین ایران و این کشور اقدام کند. ماهیگیران چینی خلیج فارس را تصاحب کرده اند، به ناچار صیادان  ایرانی به شکل غیر قانونی در جستجوی غذا رهسپار دریای سومالی شده اند.

این در حالی است که یک سوم جمعیت سومالی از کمبود مواد غذایی رنج می‌برند.

به نوشته روزنامه گاردین، دیدبان بین‌المللی ماهی‌گیری به همراه شرکت “تریگ مت ترکینگ” که برای کشتی‌های ماهیگیری و کشورهای ساحلی آفریقا مشاوره اطلاعاتی دریایی می‌دهد، گفته است که  یکی از بزرگ‌ترین عملیات ماهیگیری غیرقانونی در جهان توسط ده‌ها کشتی‌‌ ایرانی در آب‌های سومالی انجام می‌شود.

در این گزارش آمده است ۱۹۲ کشتی ایرانی در حال ماهی‌گیری غیرقانونی در سواحل سومالی هستند،  در ادامه  این گزارش آمده است که  شمار کشتی‌های ماهی‌گیری ایران در یمن و آب‌های سومالی را از ژانویه ۲۰۱۹ تا آوریل امسال بیشتر شده است

هنوز مقامات ایران واکنشی به این گزارش نشان نداده‌اند.

مدتی است که حضور کشتی‎های صیادی چین در خلیج فارس و دریای عمان مطرح شده است، صیادان بومی در منطقه می‌گویند کشتی‌های چینی با قراردادی که با سپاه پاسداران بسته اند، دارند  خلیج فارس را “جارو” می‌کنند ،و ماهیگیران ایرانی قادر به ادامه کار در منطقه نیستند و به ناچار به اب های هم مرز با ایران می روند.

اما از سوی دیگر مسئولان حکومت ادعا می کنند  این کشتی‌های “ترال” متعلق به ایران است و با مجوز سازمان شیلات این کشور فعالیت می‌کنند.

سعید عبادی، سخنگوی انجمن صنفی دریانوردان ایران، در اوایل مرداد سال گذشته گفته بود که از زمان حضور کشتی‌های چینی با مالکیت ایرانی و کارکنان چینی، صید کشتی‌های صنعتی ایرانی از ۸ تن به یک تن رسیده است و صید صیادان سنتی منطقه جاسک از یک تن به کمتر از ۵۰۰ کیلوگرم “کاهش” یافته است.

احمد مرادی ،نماینده مجلس، نیز گفته است که “ماهیگیری کشتی‌های بزرگ چینی در آب‌های خلیج فارس به اکوسیستم منطقه ضربه زده است.”صیادان محلی ناچارند به آبهای دوردست برای ماهیگیری بروند.