حقوقدان محمد نجفی تلاشگر سیاسی، به خاطر یک سخنرانی، به شش ماه زندان محکوم شد

کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، در گزارشی نوشتند که  محمد نجفی، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر زندانی، از سوی دادگاه انقلاب دوباره به ۶ ماه زندان محکوم شد.

در گزارش امده است که این  وکیل دادگستری به خاطر ایراد سخنرانی در مراسمی در سال ۱۳۹۵ در منزل گوهر عشقی، مادر ستار بهشتی، محکوم گردیده و هم اکنون در اراک زندانی می باشد.

این حکم در حالی برای این وکیل دادگستری صادر می‌شود که او پیش از این طی حکم دیگری از سوی شعبه ۸ دادگاه تجدیدنظر استان مرکزی از بابت اتهام “نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی” به تحمل دوسال زندان و پرداخت ۴۰ میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شد.

همچنین گروه حمایت از فریبا عادل‌خواه شهروند ایرانی-فرانسوی و پژوهشگر بنیاد مطالعات علوم سیاسی پاریس اعلام کردند : فریبا  از ۲۴ دسامبر تاکنون در اعتصاب غذا بوده و اکنون به قدری ضعیف شده است که تعادل خود را از دست می‌دهد.

عادل خواه ۹ ماه پیش پس از بازگشت به ایران توسط نیروهای اطلاعات سپاه در خانه خود بازداشت شد و سعید دهقان، وکیل مدافع خانم عادل‌خواه ۱۷ بهمن ماه گفت که پرونده وی و رولان مارشال، محقق فرانسوی و شریک زندگی خانم عادل‌خواه به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی فرستاده شده‌است. آقای مارشال نیز توسط سپاه پاسداران بازداشت شده بود.

اعتصاب غذای خانم عادل‌خواه در حالی از یک ماه و نیم فراتر رفته است که ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه ۱۳ بهمن بازداشت وی و شریک زندگی او را “غیرقابل تحمل”» دانست.

در این گزارش آمده که مارشال نیز با بیماری جسمی و “پریشانی روحی” مواجه  شده است. بر اساس این گزارش، این زوج در غیاب وکیل مدافع، بصورت جداگانه برای استماع به دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی فراخوانده شده‌اند.و وی آنان را به “فعالیت تبلیغی علیه نظام”، همچنین “اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی” متهم هستند، موضوعی که از طرف خود متهمان و دولت فرانسه به شدت رد شده است