حماس ادعا می کند که تلاش نهادهای اطلاعاتی اسرائیل را برای نصب دستگاه های شنود خنثی کرده است

سران گروه تروریستی حماس

سرکردگان حماس در غزه ادعا می کنند که تلاش اسرائیل برای جاسوسی کردن از فرمانده نیروهای نظامی حماس در غزه با شکست روبرو شده است. حماس ادعا کرد که اسرائیل قصد داشته روی بردن یکی از فرماندهان و همچنین در اطراف و خانه او دستگاه های بسیار پیشرفته شنود نصب کند و از طریق آن به گردآوری اطلاعات بپردازد.

در عین حال که این ادعا کمی خیالپرورانه می نماید، اسرائیل معمولا به این گونه اظهارات که به امور امنیتی و نظامی مربوط می شود، واکنشی نشان نمی دهد.

به گفته آگاهان، مسلم آن است که اسرائیل از جزئیات بسیاری درباره فعالیت های سران حماس و فرماندهان نظامی آن آگاهی دارد.

حماس ادعا کرده که تیم نظامی اسرائیل که در پوشش اهالی فلسطینی وارد غزه شده بود، قصد نصب دستگاه های پیشرفته شنود داشته است که در این تلاش ناکام ماند. ماموران حماس افراد این تیم را شناسایی کرده بودند و اسرائیل ناچار شد با فرستادن هلیکوپتر آن ها را از آن محل نجات دهد.

به گفته افراد حماس، قصد اسرائیل از نصب دستگاه های شنود آن بوده که همه گفت و شنودها در داخل خانه فرماندهان نظامی حماس و حتی اطراف خانه آن ها را جذب کند و به اسرائیل مخابره نماید.

روزنامه الاخبار چاپ بیروت نوشت که اسرائیل از ساکنان محلی نیز برای نصب دستگاه های شنود یاری می گیرد و اطلاعات گرانبهایی درباره تصمیمات و طرح ها و اقدامات نظامی حماس، از این طریق به دست می آورد.

همان گونه که گفته شد، اسرائیل نسبت به این گونه گزارش ها واکنشی نشان نمی دهد.

در این میان اعلام شد که اسرائیل موافقت کرده سومین قسط از کمک نود میلیون دلاری امیرنشین قطر برای حماس، به غزه انتقال یابد. اسرائیل انتقال این پول را متوقف ساخته و آن را مشروط به آن ساخته بود که حماس از عملیات خشونت بار، در آشوبه ایی که روز آدینه (سه روز پیش) برگزار کرد خودداری ورزد.

تا کنون سی میلیون دلار از این مبلغ، برای پرداخت حقوق ماهیانه کارمندان غیر نظامی فلسطینی در غزه به آن سرزمین منتقل شده است. این موضوع در اسرائیل مورد انتقاد گروه هایی قرار گرفته که می گویند نباید به حماس باج داد. ولی موافقان می گویند که نباید به کارمندان دولتی در غزه که به حقوق ماهیانه خود نیاز معیشتی دارند، آسیب رساند.