حماس از حکومت ایران پول می‌گیرد و زیر چتر حزب الله در لبنان است، ولی هنیه به دیدار اردوغان می رود

با آن که حکومت اسلامی ایران هر سال ده ها میلیون دلار کمک نقدی و جنگ افزار برای سازمان های ترور فلسطینی می فرستد، تا آن ها را زیر فرمان خود داشته باشد، آگاهان می گویند که تلاش های دولت ترکیه در این زمینه بسیار موفقیت آمیزتر است و در مجموع، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه، خیلی بیشتر از علی خامنه ای، در میان تندروهای فلسطینی محبوبیت دارد.

اسماعیل هنیۀ سرکرده گروه تروریستی حماس که زیر چتر حمایت حزب الله لبنان، در بیروت اقامت دارد، روز گذشته (شنبه) در ترکیه با رجب طیب اردوغان دیدار و گفتگو کرد. هنیۀ در پایان سفر به قطر، از بیروت به استانبول پرواز کرد. اردوعان نیز پیش از انجام دیدار با هنیۀ، یک گفتگوی تلفنی با محمود عباس رئیس حکومت خودگردان فلسطینی انجام داد.

گروه های فلسطینی در غزه، بارها پرچم ترکیه را به عنوان سپاس نسبت به کمک های سیاسی و مالی اردوغان از حماس، به اهتزاز ehtezaz در آورده اند، ولی هرگز به صورت علنی از رژیم ایران سپاسگزاری نکرده اند.

تلاش اردوغان برای گسترش مناسبات دوستی با فلسطینیان، در حالی انجام می گیرد که او بر شدت درگیری با ایالات متحده می افزاید، در حدی که ایالات متحده از قصد فروش هواپیماهای رادارگریز اف- ۳۵ به ترکیه منصرف شد.

در دیدار بین اردوغان و اسماعیل هنیۀ، رئیس سرویس امنیت خارجی ترکیه نیز حضور داشت و این امر حساسیت مقامات امنیتی اسرائیل را برانگیخته است.

حماس در هفته های اخیر، با برخورداری از حمایت گروه جهاد اسلامی آزادی فلسطین، که مستقیما از حکومت ایران دستور می گیرد، بر شدت عملیات تهاجمی علیه شهروندان اسرائیل در آبادی های پیرامونی غزه افزوده است.

رجب طیب اردوغان همیشه خود را صمیمی ترین دوست حماس معرفی کرده و بارها به همین خاطر با اسرائیل درگیری لفظی داشته است.

به موجب خبری که چند روز پیش انتشار یافت، یوسی کوهن رئیس موساد (سرویس امنیت خارجی اسرائیل) در دیداری پیرامون مساله فروش جنگنده های اف – ۳۵ به امارات عربی متحده گفته است که از نظر امنیت اسرائیل، ترکیه خطر نظامی بزرگتری محسوب می شود.