حماس امروز (آدینه) با رفتار خود در مرز با اسرائیل نشان خواهد داد تا چه حد خواهان آتش بس است

بازیگران صحنه سیاسی غزه از راست به چپ نخست وزیر و وزیر دفاع اسرائیل و اسماعیل هنیه سرکرده گروه تروریستی حماس

به دنبال گزارش های روزهای اخیر دائر بر این که حماس تعهد کرده که عملیات تعرضی علیه اسرائیل را به مدت یک سال متوقف می سازد، و در مقابل، اسرائیل گذرگاه زمینی را می گشاید و اختصاص  بندری در قبرس را برای نقل و انتقال کالا به غزه را می پذیرد، اکنون همگان می گویند که باید دید آیا در تظاهرات امروز (آدینه)، فلسطینی های غزه به یک رویداد آرام بسنده خواهند کرد و یا همانند هفته های پیش، همچنان به آشوب و خشونت دست خواهند زد.

ارتش اسرائیل اعلام کرده که اگر این هفته، فلسطینی ها در فاصله دوری از جدار مرزی به تظاهرات دست بزنند و مرتکب خشونت نشوند، اسرائیل دخالتی نخواهد کرد. ولی در هر حال، سربازان اسرائیلی در آن ناحیه حضور خواهند داشت و اگر اغتشاشی رخ دهد، بلافاصله وارد میدان خواهند شد.

به گفته آگاهان، حماس همچنین تعهد کرده که در چارچوب آتش بس، هواکردن بادبادک های اتشزا علیه اسرائیل را متوقف سازد و از این پس از شلیک موشک و راکت و یا پرتاب خمپاره به سوی خاک اسرائیل دست بردارد.

اکنون چند روز است که حماس به این تعهد وفادار مانده، و اوضاع در خط مرزی اسرائیل و غزه کاملا آرام است. ولی آشنایان امور هشدار می دهند که نمی توان به ادامه این وضع مطمئن بود و در گذشته نیز حماس بارها به برقراری آرامش تعهد داده و به آن عمل نکرده است.

در مورد اختصاص یک بندر برای واردات و صادرات کالا از غزه، پیشنهاد شده که محاصره دریایی غزه همچنان ادامه یابد، ولی در همان حال بندری دز خارج از آن محدود تعیین گردد که کشتی های حامل کالا، پیش از آن که به غزه برسند، در بندر دیگری مورد بازرسی دقیق قرار گیرند تا اطمینان حاصل شود که حامل کالاهای ممنوعه و جنگ افزار نیستند. همچنین کشتی هایی که از غزه خارج می شوند، در بندر دیگری باید مورد بازرسی دقیق قرار گیرند.

مقامات اسرائیلی می گویند که چنین بندری می تواند در قبرس یا مصر و حتی در اسرائیل باشد تا بازرسی دقیق امکان پذیر گردد. ولی حماس همچنان برای داشتن یک بندر اختصاصی پافشاری می کند. نخست وزیر اسرائیل گفته است که پذیرفتن این خواسته، همانند برپایی یک بندر متعلق به حکومت اسلامی ایران در مجاورت اسرائیل می باشد.

در این میان، نفتالی بنت رهبر حزب راست گرا و مذهبی “هبیت هیهودی” (خامه یهود) از ابراز آمادگی نخست وزیر و وزیر دفاع برای اعطای این گونه امتیازات به حماس به شدت انتقاد کرده و گفته است که این موافقت، به مفهوم گردن نهادن به قلدری و باج گیری حماس، توسط دولت اسرائیل است.

اما بسیاری از سیاستمداران اسرائیلی و همچنین امیران ارتش می گویند که بحران اقتصادی در غزه به یک فاجعه انسانی مبدل شده و باید برای رفع آن اقدام شود، در غیر این صورت، عملیات خشونت بار علیه اسرائیل همچنان ادامه خواهد یافت و حتی شدیدتر خواهد شد.

نفتالی بنت رهبر حزب راست گرا و مذهبی “هبیت یهودی” (خامه یهود)