حماس برای نخستین بار حومه شهر اورشلیم را هدف موشک قرار داد؛ یک موشک در زمین باز منفجر شد؛ کسی زخمی نگردید

حومه اورشلیم شامگاه امروز (دوشنبه) با حمله موشکی از نوار غزه روبرو شد که به بیشه زار یک آبادی اسرائیلی اصابت کرد، ولی آسیب جانی و زیان مالی وارد نیامد. این نخستین بار است که ناحیه ای در نزدیکی اورشلیم هدف موشک های گروه های تروریستی فلسطینی قرار می گیرد.

هنگام تدوین این خبر، پرنده های نظامی اسرائیل بر فراز نوار غزه در حال پرواز هستند تا به این تعرض گستاخانه و بی سابقه حماس پاسخ بگویند. همچنین کابینه محدود سیاسی – امنیتی اسرائیل تشکیل جلسه داده و مشغول  بررسی این رویداد و شیوه واکنش اسرائیل می باشد.

سرکرده جناح تروریستی حماس، به نام محمد ضیف، پیش از ظهر امروز تهدید کرده بود که اگر اسرائیل تا ساعت شش بعدازظهر به وقت اورشلیم افراد پلیس خود را از صحن مسجد عمر و الاقصی بیرون نبرد، حماس شهر اورشلیم را مورد حمله موشکی قرار خواهد داد.

دو دقیقه پس از ساعت شش بعدازظهر چند موشک از نوار غزه به سوی اورشلیم شلیک شد که یکی از آن ها در بیشه زاری سقوط کرد که تا خانه های مسکونی کمتر از صد متر فاصله دارد. این موشک به صخره ای اصابت کرد و آن را منفجر ساخت، ولی آسیب جانی وارد نیامد.

محل انفجار در فاصله کمی از یک شهرک عرب نشین اسرائیل قرار دارد.

این تعرض از دو نظر بیسابقه است و اسرائیل نمی تواند نسبت به آن سکوت کند و احتمال میرود که واکنش ارتش بسیار شدید باشد.

این نخستین بار است که حماس و جهاد اسلامی در غزه بخش هایی از حومه اورشلیم را هدف قرار می دهند. همچنین نخستین بار است که حماس به خود اجازه می دهد رفتارهایی را به اسرائیل دیکته کند که مسلما تاثیری بر اقدامات امنیتی و دفاعی اسرائیل ندارد.

محمد ضیف گفته بود که اگر اسرائیل تا ساعت شش بعدازظهر صحن مساجد عمر و الاقصی در تپه معبد مقدس را تخلیه نکند به حمله موشکی دست خواهد زد و درست در ساعتی که اعلام کرد، حملات موشکی آغاز گردید و نه تنها حومه اورشلیم، بلکه شهرک های پیرامونی غزه نیز هدف قرار گرفت که تا هنگام تدوین این خبر آسیب جانی و یا زیان مالی به دنبال نداشته است.

در یک هفته اخیر حماس و جهاد  اسلامی در غزه به یک رشته اقدامات ایذایی علیه اسرائیل دست زده بودند که اسرائیل نسبت به آن ها سکوت کرد و به این ترتیب کوشید از بحرانی تر شدن اوضاع در آخرین روزهای ماه روزۀ رمضان جلوگیری کند. ولی تعرضی که شامگاه امروز رخ داد بسیار وخیم است و اسرائیل نباید در برابر آن سکوت کند.

شلیک موشک به سوی اورشلیم با این بهانه که اسرائیل امنیت مسجد الاقصی را به خطر انداخته، تلاشی از جانب حماس است که خود را متولی و مسئول اماکن مقدس اسلامی در اورشلیم معرفی کند. سرپرستی این مکان مقدس اسلامی در اختیار دولت اردن قرار داد که واکنش های انتقاد آمیز آن از اسرائیل نسبتا ملایم بود.

دخالت پلیس اسرائیل در صحن مساجد هنگامی آغاز شد که در آخرین روزهای رمضان، هزاران نفر فلسطینی در صحن مساجد گرد آمدند و به عملیات اشوبگرانه پرداختند و به افراد پلیس اسرائیل با سنگ و فشفشه حمله بردند و حدود سی تن از آنان را زخمی ساختند. در جریان این اغتشاشات، گروه هایی از فلسطینیان به سوی عابران اسرائیلی نیز به سنگ پرانی پرداختند.

بدیهی است که اسرائیل هیچگونه از این تعرض ها را نمی تواند با سکوت برگزار کند.

در طول ساعات آینده تلاش خواهیم کرد آخرین گزارش ها را درباره آن چه که در حال وقوع است به آگاهی کاربران برسانیم.