حماس تهدید می کند که به عملیات تعرضی ادامه خواهد داد؛ بیم گسترش می‌رود

گروه تروریستی حماس اعلام داشت که به عملیات خشونت بار در مرز با اسرائیل ادامه خواهد داد و از تعداد قربانیان هیچ هراسی ندارد. با آن که حماس می گوید که در تظاهرات خونین روز آدینه گذشته ۱۶ نفر هلاک شده اند و صدها نفر نیز زخمی گردیده اند، این وقایع را یک پیروزی بزرگ برای خود توصیف کرد و اعلام داشت که مبارزه ادامه خواهد یافت.

این آشوب زیر نام “حق الَوده” (حق بازگشت) برگزار شد و یحیی سنوار سرکرده حماس در غزه گفت که این تظاهرات تا هنگامی که همه فلسطینی ها به خانه خود بازنگردند، ادامه خواهد داشت.

فلسطینیان اسلام گرا و افراطی، خاک اسرائیل را متعلق به خود می دانند و خواهان تصرف این سرزمین هستند.

در اشاره به وضع دشوار معیشتی در غزه و این واقعیت که بیش از نیمی از مردم آن سرزمین بیکار هستند، یحیی سنوار در نطقی در برابر افرادی که در نزدیکی مرز اسرائیل گرد آمده بودند، گفت: «بیکاران غزه، کار پیدا کرده اند. شغل آنان به آتش کشیدن ماشین آلات اسرائیلی در مرز و تیراندازی به شما از نزدبکترین فاصله است».

اسماعی هنیه سرکرده اصلی حماس نیز که جانشین خالد مشعل شده است، گفت: «این بار ما راه پیمایی را در خط مرزی متوقف کردیم، ولی دفعه آینده توجهی نخواهیم کرد که مرز در چه خطی قرار دارد».

اشاره هنیه به این نگرانی در اسرائیل بود که حماس ممکن است به صدها هزار نفر از اهالی غزه دستور دهد به طور همزمان جدار مرزی را پاره کرد و وارد خاک اسرائیل شوند.

اسرائیل بارها حماس را از چنین اقدامی برحذر داشته و اعلام کرده که هیچ کشوری نمی تواند در برابر چنین تعرضی به حق حاکمیت و تمامیت ارضی خود بی اعتنا باشد و ارتش اسرائیل با قاطعیت تمام رفتار خواهد کرد.

با توجه به آن که تظاهرات زیر شعار “راه پیمایی بازگشت” برگزار می شود، تحلیلگران اسرائیلی گفتند حماس که خواهان نابودی اسرائیل است و با اجرای هرگونه مذاکرات صلح و آشتی مخالفت می ورزد، حالا می خواهد هدف های خود را از راه به کشته دادن فلسطینی ها و به راه انداختن خون علیه مردم اسرائیل عملی سازد، امری که با هیچ منطقی جور در نمی آید و تنها حاصل آن، کشته شدن شمار بیشتری از فلسطینیان و آشوب بیشتر در منطقه خواهد بود.

وقایع روز آدینه (سه روز پیش) و تلاش اسرائیل برای جلوگیری از هجوم فلسطینیان به داخل اسرائیل، در داخل کشور نیز بحث و جدل بر انگیخت. رهبر جدید حزب چپ گرای “مِرِتس” خواهان برپایی یک کمیسیون تحقیق درباره تیراندازی سربازان اسرائیلی به سوی تظاهرکنندگان فلسطینی گردید.

وزیر دفاع اسرائیل این خواسته را قاطعانه رد کرد. این درخواست حتی با ابراز مخالفت گروه زیادی از اعضای حزب “مرتس” روبرو گردید که گفتند دیدگاه اعلام شده، عقیده شخص دبیرکل بوده و این سیاست با شورای رهبری حزب در میان نگذاشته شده بود.

با این همه، شب گذشته (یکشنبه) چند صد نفر اسرائیلی که دست کم نیمی از آن ها عرب بودند، تظاهراتی در تل آویو به راه انداختند و رفتار ارتش اسرائیل را نکوهش کردند.

کارشناسان امور امنیتی ارزیابی می کنند که اغتشاش در مرز اسرائیل و غزه در روزها و هفته های آینده نیز ادامه خواهد یافت، گرچه هربار دامنه تظاهرات متفاوت خواهد بود.

ارتش اسرائیل شمار زیادی از سربازان خود را در اطراف غزه مستقر ساخته و هرگونه ترددی را زیر نظر دارد.

4 دیدگاه‌

  1. حالا باید چی کار کرد؟صلح بین اسرائیل و فلسطین و حفظ برجام میتونه که یک ثبات نسبی جهانی بیاره ایران الا حل نمیشه بدتر میشه ولی در زمان میتونه که حل بشه برو پادگان تیسفون الان بر عکس شده پسر داره پدرو محاکمه میکنه ولی به هر ترتیب بهتره احترام همو نگه دارن تا نسل عوض شه در گیری پدرو پسر توی این مرحله از زمان خوب نیست

  2. بقول “ولتر” :
    ….شما نمیتوانید با کسی که اعتقاد دارد ، با کشتن شما به بهشت میرود، بحث منطفی و انسانی بکنید

    با این باندهای پست و ضدانسانی “عربی ـ عسلامی ـ کمونیستی ـ تروریستی” مثل حماس و جهادعسلامی حزب الله و جمهوری آخوندی و کرهٔ شمالی و روسهای بازمانده از استالینسیم و کا گ ب شوروی که حتی ملتهای زیرتسلط خودشان را قتل عام میکنند، هرگز نمیشود با رفتارهای انسانی و منطقی و با قوانین بشر مدرن امروزی به تفاهم و توافق رسید

Comments are closed.