حماس حدود ۱۵۰ راکت به سوی اسرائیل شلیک کرد. نیروی هوایی اسرائیل بیش از صد هدف را در غزه بمباران کرد

عملیات نیروی هوایی اسرائیل در حمله به مواضع نظامی گروه های تروریستی در غزه

حملات راکتی از داخل نوار غزه به سوی آبادی ها و شهرک های اسرائیلی در نقاط مرزی، در تمام ساعات شب گذشته و بامداد امروز (پنجشنبه) ادامه یافت. هواپیماهای جنگی اسرائیل نیز متقابلا مواضع نظامی در نوار غزه را مورد حمله قرار دادند.

در جریان این حملات، یک بانوی سالخورده اسرائیلی به طور جدی زخمی شد و چندین نفر نیز به شوک عصبی دچار شدند و به بیمارستان منتقل گردیدند. چند تن دیگر نیز در اثر اصابت ترکش راکت ها زخم های سبک برداشتند. جمعا حدود سی نفر در حملات راکتی که بیش از بیست ساعت ادامه داشت، آسیب دیدند.

به گفته مقامات رسمی، حدود صد و پنجاه راکت از نوار غزه به سوی شهرک های پیرامونی، در خاک اسرائیل پرتاب گردید. اکثر آن ها در زمین باز سقوط کرد. ولی دو راکت در شهرک سدروت، به دو خانه اصابت کرد و خسارات متوسط به آن ها وارد آورد.

سیستم ضد راکتی گنبد آهنین، دست کم بیست و هفت راکت را در هوا شکار کرد، این سیستم ضدموشکی به سوی راکت هایی که ممکن است در زمین باز سقوط کند، شلیک نمی کند. با این همه، چند راکت در شهرک ها و نواحی مسکونی به زمین افتاد و موجب وحشت کودکان و زنان گردید.

هنگام آغاز حملات موشکی، حدود صد کودک در یک پارک تفریحی مشغول بازی بودند که بسیاری از آن ها به وحشت دجار شدند. ولی کسی از کودکان زخمی نگردید.

این درگیری کم سابقه به دنبال آن آغاز شد که حماس در یک اقدام انتقامی، به طور ناگهانی چندین راکت را به طور  یک جا به سوی خاک اسرائیل شلیک کرد.

این تعرض، ظاهرا در پاسخ به آتشباری ارتش اسرائیل به سوی افراد مسلح حماس بود که در داخل نوار غزه ولی در فاصله کمی از مرز اسرائیل، مشغول تیراندازی بودند.

ارتش اسرائیل با این تصور که آن ها قصد تعرض به خاک اسرائیل را دارند به سوی آن ها آتش گشود و دو تن را از پای درآورد. ساعاتی بعد مقامات اسرائیلی نیز تائید کردند که آن افراد مشغول اجرای یک رزمایش بوده و خیال تیراندازی به سوی اسرائیل را نداشته اند.

حماس با شلیک ده ها راکت به سوی خاک اسرائیل، در عملیاتی ناگهانی و غافلگیرکننده، اعلام کرد که این گروه نیز می خواهد با ادعای اشتباه بودن، اسرائیل را هدف تعرض قرار داده و به عملیات تلافی جویانه دست بزند.

ارتش اسرائیل به هدف متوقف ساختن حملات راکتی از داخل غزه، حدود صد هدف نظامی را مورد حمله قرار داد. این نقاط از جمله شامل قرارگاه های افراد حماس، کارگاه های تولید اسلحه و انبارهای اسلحه بوده است.

حماس می گوید که در این حملات، یک مرد، یک زن باردار و یک کودک کشته شده اند. ولی تعیین میزان درستی این اظهارات امکان پذیر نیست. باید تاکید کرد که حملات هوایی اسرائیل، تنها به سوی هدف های نظامی بوده و معلوم نیست که چگونه یک زن باردار و یک کودک ممکن است مورد اصابت قرار گرفته باشند.

منابع خبری گفتند که دولت مصر و فرستاده ویژه سازمان ملل تلاش بسیار به عمل آوردند که آتشباری های متقابل متوقف شود.

این حوادث در حالی رخ می دهد که تماس های غیرمستقیمِ، ولی فشرده ای بین اسرائیل و حماس برای رسیدن به یک توافق پایدار که موجب بهبود اوضاع معیشتی در غزه گردد، جریان دارد. گرچه، احتمال موفقیت آن ها ضعیف است.

امروز (پنجشنبه) کابینه محدود سیاسی – امنیتی اسرائیل به ریاست بنیامین نتانیاهو نخست وزیر برپا گردید تا به بررسی این بحران جنگی بپردازد.

یک دیدگاه

 1. بهترین جاى خاک اسرائیل ( سرزمین موسى ) را دادید به یک مشت عرب … که همیشه طلبکارتان باشند و امروز هم بفرمان آخونداى بى ناموس بشما حمله کنند !
  اینها در مقابل اسرائیل مانند پشه ضعیفند ، اما پشه نیش میزند
  نمیدانم چرا برخورد عقلانى نمیکنید
  از روى احساس تصمیم میگیرید
  لحظه اى که وارد تل آویو شدم با دیدن تابلوهاى عربى بدنم لرزید ! آیا اینجا خاک موسى است ؟
  این خاک حتى صحراى سینا که قوم یهود در آن کشاورزى میکردند از چهار هزار سال پیش که هیچ آفریدگارى در آنجا نبوده در تصرف مردم موسى بوده !؟

Comments are closed.