حماس حفر تونل های جنگی را به عنوان یک استراتژی مهم علیه اسرائیل از دست داده است

کارشناسان نظامی اسرائیل می گویند، پس از آن که چهارمین تونل تهاجمی از نوار غزه به داخل خاک اسرائیل، شناسایی و منهدم شد، گروه های تروریسی به سرکردگی حماس، به سردرگمی دچار شده و از خود می پرسند که چه شیوه تازه ای می توانند برای ادامه نبرد با اسرائیل در پیش گیرند.

اسرائیل در یک سال اخیر با برقراری یک سیستم تکنولوژی پیشرفته و برنامه ریزی مبتکرانه، توانسته است چهار تونل را شناسایی و مهندم سازد. سخن از یک رشته دالان های زیرزمینی است که حماس می کوشید از داخل غزه به داخل اسرائیل حفر کند و با فرستادن چریک های مسلح خود به داخل اسرائیل، سربازان و شهروندان را غافلگیر سازد.

یکی از دستاوردهای این ترفند جنگی حدود ده سال پیش و هنگامی بود که تروریست ها توانستند به حفر تونل، خود را از نوار غزه به داخل خاک اسرائیل و نقطه ای برسانند که یک پست دیدبانی نظامی در آن جا قرار داشت و در تاریکی شب موفق شدند یک سرباز کشیک را به نام گلیعاد شلیط بربایند و به داخل غزه ببرند.

پس از یک رشته مذاکرات غیرمستقیم و چانه زدن ها، اسرائیل بالاخره ناچار شد بیش از یک هزار تروریست زندانی را در ازای رهایی این سرباز آزاد سازد.

در یک سال اخیر نیز شایع شده بود که حماس به حفر تونل ها ادامه می دهد و قصد دارد دهانه خروجی آن ها را به نزدیکی آبادی های مرزی اسرائیل برساند و به ربودن و یا قتل شهروندان بپردازد.

یک جدار سیمی – الکترونی، سراسر مرزهای اسرائیل با نوار غزه را جدا می کند و به دوربین های مدار بسته مجهز است که از رخنه یابی تروریست ها از داخل غزه به خاک اسرائیل جلوگیری می کند و بنابراین، آن ها به دو شیوه دیگر برای آسیب رساندن به اسرائیل متوسل شدند.

یکی از این شیوه ها پرتاب راکت و خمیاره از داخل غزه به سوی اماکن مسکونی اسرائیل بود که در ظرف چند سال، آن ها بیش از بیست هزار راکت و موشک به خاک اسرائیل پرتاب کردند. این حملات گرچه اسیب کمی به اسرائیل و شهروندان آن وارد آورد، اسرائیل را دوبار ناچار ساخت به عملیات جنگی در داخل غزه دست بزند.

همچنین، اسرائیل با طراحی و ساخت سیستم ضد موشکی “گنبد آهنین” قادر شد اکثر موشک ها و راکت های پرتاب شده را، در هوا شکار کند.

شیوه جنگی دوم سازمان های ترور در غزه، حفر دالان های زیرزمینی بود که اسرائیل اکنون آن را نیز خنثی می کند.

با توجه به این واقعیات، آگاهان نظامی در اسرائیل می گویند که حماس اکنون در تلاش برای یافتن یک ترفند جنگی دیگر برای غافلگیر کردن اسرائیل است.

یک سامانه خبری در اسرائیل نوشت که مقامات ارتش اسرائیل به ساکنان شهرک ها و آبادی های پیرامونی غزه، توصیه کرده اند که هوشیاری خود را همچنان حفظ کنند.