حماس در برابر بازگرداندن بازماندۀ دو پیکر سربازان و دو شهروند اسرائیلی خواستار آزادی ۱۵۰۰ تروریست است

سامانه خبری تسنیم در تهران، از تلاش های حماس برای مبادله افراد با اسرائیل خبر داد و از قول یکی از سرکردگان حماس به نام اسامه مرتجی در سمت همآهنگ کننده روابط عمومی این سازمان تروریستی نوشت که مذاکرات بین طرفین، به طور غیرمستقیم و با میانجیگری مصر ادامه دارد ولی هنوز توافقی به دست نیامده است.

سخن از بازمانده پیکرهای دو سرباز اسرائیلی است که در جریان عملیات چند سال پیش در غزه جان باختند و به علل فنی، پیکرهای آنان در محل باقی ماند و همچنین یک شهروند اتوپیایی و یک شهروند از اعراب بیابانگرد اسرائیل که عمدا از نوار غزه عبور کرده و توسط حماس دستگیر شده اند.

حزب لیکود و دولت نتانیاهو از دیرباز اعلام کرده اند که زیر بار زور نخواهند رفت و حاضر به دادن امتیازات گسترده به سازمان های ترور نیستند.

در حالی که حماس بابت تحویل دادن آن دو پیکر و بازگردانیدن این دو شهروند خواهان آزادی صدها تروریست از زندان های اسرائیل است، مقامات اسرائیلی حاضر به پرداختن چنین بهای گزافی نیستند و تنها حاضر به رهایی تعداد کوچکی از تروریست های زندانی می باشند.

تماس غیرمستقیم به هدف مبادله انسان ها، از طریق مصر صورت می گید. سازمان حماس، به کمک یک جنگ روانی نیز می کوشد اسرائیل را زیر فشار بگذارد و موجب آزادی شمار بیشتری از تروریست های زندانی شود. ولی این خواست حماس تامین نشده و اسرائیل حاضر به آن نیست.

دولت کنونی اسرائیل بر این باور است که سیاست پیشین اسرائیل در مورد مبادله زندانیان نتایج معکوس و خطرناک داشته و باید متوقف گردد. در یک مورد، اسرائیل برای رهایی یک سرباز خود که در اسارت سازمان های ترور بود، حاضر شد چندصد تروریست زندانی را آزاد کند، که شماری از آنان به عملیات تروریستی بازگشتند و موجب قتل شهروندان اسرائیلی شدند.

به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره، حماس خواهان آن است که در ازای بازگرداندن دو پیکر و دو شهروند، اسرائیل یک هزار و پانصد تروریست و آدمکش زندانی را رها سازد.

هیات وزیران اسرائیل اخیرا تصمیم گرفته که از انجام چنین معاملاتی اکیدا خودداری شود.

شمار زندانیان تروریست فلسطینی در زندان های اسرائیل ۶۵۰۰ نفر گزارش شده است.