اغتشاشات غزه ادامه یافت و چهار کشته و ۲۵۰ زخمی فلسطینی داشت

اغتشاشات گسترده فلسطینی ها تا ساعات شامگاه امروز (آدینه) در مرز با اسرائیل همچنان ادامه داشت و در ساعت گزارش این خبر، با آن که هوا بکلی تاریک شده، ولی هنوز هزاران نفر فلسطینی در مجاورت مرز اسرائیل حضور دارند و احتمال می رود که عملیات تهاجمی آن ها همچنان ادامه داشته باشد.

از ظهر امروز، اغتشاشات پس از پایان نماز جمعه از سرگرفته شد و طی ساعات بعد شماری از فلسطینی ها درصدد برآمدند تا استفاده از سیاهی مطلقی که به دنبال آتش زدن لاستیک های کهنه در آن ناحیه مستولی شده بود، جدار مرزی را پاره کرده و وارد خاک اسرائیل شوند.

نیروهای نظامی اسرائیل با شکیبایی ولی با قاطعیت کوشیدند با استفاده از گلوله های لاستیکی و وسائلی از قبیل آب افشان دستگاه های آتش نشانی و امکانات دیگر، مهاجمین را عقب برانند.

مقامات حماس از چهار کشته و حدود ۲۵۰ نفر زخمی خبر دادند که ادعا می شود همه آن ها در اثر تیراندازی سربازان اسرائیلی آسیب دیدند. به گفته فلسطینی ها، در تظاهرات روز جمعه گذشته نیز دست کم شانزده نفر قربانی داده اند.

سرکرده حماس در غزه، یحیی سنوار، اعلام داشت که اغتشاشگران در تلاش خود پیروز شده اند و توانسته اند افسانه محاصره از حانب اسرائیلی را درهم شکنند. سنوار، در ادامه این سخنان خود اداعا کرد که فلسطینی ها بزودی اسرائیل را اشغال خواهند کرد و مسجد الاقصی را نجات خواهند داد و در آن جا جشن خواهند گرفت.

سنوار گفت که فلسطینی ها خودشان را بر سر اسرائیل منفجر خواهند کرد و این کشور را نابود خواهند ساخت.

در ادامه، گزارش های ساعات پیش را می خوانید

اعتشاشات گسترده در طول خط مرزی غزه با اسرائیل در ساعت ارسال این گزارش همچنان ادامه دارد و اعتشاشگران چندین بار تلاش کردند جدار مرزی را پاره کرده و وارد خاک اسرائیل شوند. نیروهای نظامی با استفاده از آب پاش های بسیار قوی و امکانات دیگر ضد شورش، توانستند مهاجمین را عقب برانند. دست کم دو تن از مهاجمین کشته شدند و در مجموع ۲۵۰ نفر نیز آسیب دیدند.

ارتش اسرائیل برای پراکندن دود ناشی از آتش زدن صدها لاستیک کهنه، بادبزن های برقی غول پیکر به کار انداختند و دود را به سوی نوار غزه باز گردانیدند. ارتش اسرائیل بیشترین کوشش را به عمل آورد که تلفات تا آ« جا که ممکن است کم باشد.

این دومین جمعه متوالی می باشد که حماس به این تظاهرات گسترده علیه اسرائیل دست می زند. این بار آن ها گفته بودند که قصد دارند ده هزار حلقه لاستیک کهنه را در نزدیکی مرز اسرائیل متمرکز سازند و آن را به آتش بکشند تا دود غلیظی ایجاد شود که سربازان اسرائیلی نتوانند افرادی را که به جدار مرزی اسرائیل نزدیک می شوند هدف گلوله قرار دهند.

با توجه به آن که سرکردگان حماس ادعا می کنند که تظاهرات امروز آرام خواهد بود و شرکت کنندگان از خشونت دوری خواهند جست، معلوم نیست که با آتش زدن ده هزار لاستیک و دود غلیظی که ایجاد می کند، چه هدفی دارند.

با این همه، تظاهرات امروز نیز با خشونت بسیار همراه بود و در پنج نقطه در طول خط مرزی با اسرائیل رخ داد.

وزیر دفاع اسرائیل هشدار داد که اگر خشونت فلسطینی به صورت خطرناک در آید، سربازان اسرائیل ممکن است مرز نوار غزه را هدف قرار دهند و به خط مرزی بسنده نکنند. محمود الزهار از سرکردگان حماس متقابلا تهدید کرد که در آن صورت، حماس قلب اسرائیل را هدف قرار خواهد داد.

سازمان ملل از اسرائیل خواستار شد، تنها در صورتی با گلوله های فلزی به سوی آشوبگران آتش بگشاید که آن ها قصد آسیب رساندن به جدار مرزی را داشته باشند.

وزیر دفاع، اویگدور لیبرمن، روز گذشته (پنجشنبه) به خبرنگاران گفت که ارتش با تجربه آموختن از حوادث جمعه گذشته، کاملا آماده است با دور دیگری از اغتشاشات رویارویی کند. لیبرمن هشدار داد که این بار نیز ارتش اسرائیل با قاطعیت رفتار خواهد کرد و به هیچ وجه اجازه نخواهد داد به سیادت این کشور آسیب برسد.

نخست وزیر، وزیر دفاع و همچنین فرمانده کل ارتش، در روزهای اخیر تلاش سربازان را در دفاع از مرزهای کشور و تامین امنیت شهروندان، مورد تقدیر قرار داده اند.

در تظاهرات جمعه گذشته، جمعا ۱۹ فلسطینی کشته شدند که بنا به تائید خود سازمان های ترور، اکثر آن ها عضو شاخته های نظامی این گروه ها بوده اند.

حماس همچنین از زخمی شدن حدود یک هزار و پانصد نفر خبر می دهد که رقمی بسیار اغراق آمیز است و گفته می شود که اکثریت قریب به اتفاق آن ها براثر استنشاق گاز اشک اور به بیمارستان فرستاده شدند.

حماس به تظاهرکنندگان قول داده که هر کس در جریان تظاهرات زخمی شود، مقرری ماهیانه دریافت خواهد کرد و اگر کشته شود، خانواده او از مستمری کلان برخوردار خواهد شد.

در آستانه برگزاری دور دیگری از تظاهرات خشونت بار در مرز غزه با اسرائیل، کاخ سفید واشنگتن بیانیه ای انتشار داد که در آن به اهالی غزه توصیه کرد از نزدیک شدن به جدار مرزی اسرائیل خودداری ورزند. در این بیانیه از فلسطینیان خواسته نشده که از تظاهرات دست بردارند، ولی توصیه گردیده است که از نزدیک شدن به جدار مرزی خودداری کنند.

اسرائیل فاصله ۳۰۰ متری از جدار مرزی را نوار امنیتی اعلام کرده، که اهالی غزه حق ندارند بیش از آن به خط مرزی نزدیک شوند. اهالی غزه خوب می دانند که اگر از این فاصله جلوتر بیایند، جان خود را به خطر خواهند انداخت.

حقوقدان جیسون گرینبلات که از جانب ایالات متحده مامور گردیده برای پیشبرد صلح بین اسرائیل و فلسطینیان تلاش کند، در پیامی، از سرکردگان فلسطینی خواستار شد به تظاهرکنندگان دستور دهند که نظم را مختل نساخته و به خشونت دست نزنند و به هیچ بهانه ای به جدار مرزی اسرائیل نزدیک نشوند.

گرینبلات نوشت که ایالات متحده آن گروه از سرکردگان فلسطینی ها را نکوهش می کند که مردم را به راه خشونت می کشانند و کودکان را به سوی جدار مرزی می فرستند که هدف تیراندازی قرار گیرند.

از نوار غزه خبر رسید که سرکردگان حماس به تظاهر کنندگان دستور داده اند که از دستورات اطاعت کنند و نظم را در جریان تظاهرات مختل نسازند تا حوادث پیش بینی نشده رخ ندهد.

اسرائیل همچنان نگران است که گروه هایی از تظاهرکنندگان بخواهند جدار امنیتی را پاره کرده و وارد خاک اسرائیل شوند.

حماس این تظاهرات را با شعار “راه پیمایی بازگشت” ترتیب داده که منظور بازگشت به خاک اسرائیل و انهدام این کشور است.

یک دیدگاه

  1. این ها راه هایی است که جهت نا امن کردن اسراییل به ذهن معیوب آخوندهای ایران و هنیه و مخالفان اسراییل رسیده -کار خاصی میتوان کرد؟-

Comments are closed.