حماس سخنان ضد یهودی یکی از سرکردگان خود را نکوهش کرد: «با یهودیان و یهودیت مخالفتی نداریم»

فتحی حماد از سرکردگان حماس که سخنان او در کشتی یهودیان، مورد انتقاد حماس نیز قرار گرفت

سخنان یهودستیزانه یکی از سران حماس در غزه، با انتقاد شدید رهبران دیگر روبرو شد که آن را محکوم دانستند و اعلام کردند که با یهودیان خصومتی ندارند، بلکه هدف آن ها ادامه مبارزه مسلحانه علیه اسرائیل است.

فتحی حماد یکی از سران حماس، در سخنان اخیر خود گفته بود باید در جریان آشوب های هفتگی که گروه های ترور فلسطینی در کنار نوار مرزی غزه با اسرائیل برگزار می کنند، “به کشتن یهودیان” پرداخت و همه آن ها را نابود کرد.

دیگر سران حماس این سخنان را نکوهش کردند و گفتند که اظهارات یهودستیزانه مورد قبول آن ها نیست. این سیاست در حالی بیان می شود که حماس در بند هفتم مرامنامه خود، با استناد به آیاتی از کتب مذهبی اسلامی می نویسد “وحضرتش نخواهد آمد، مگر روزی که همه درختان و تخته سنگ ها فریاد برآورند که جهودی پشت من پنهان شده، و بیائید و او را بکشید”. معلوم نیست که منظور از واژه “حضرتش” اشاره به مهدی اهل تسن یا امام زمان شیعیان و یا شخصیت دیگری است.

در بیانیه حماس در واکنش به سخنان فتحی حماد که خواهان کشتن همه یهودیان شده بود، آمده است: «حماس با یهودیان هیچگونه مخالفتی ندارد و به دین یهود نیز معترض نیست».

این واکنش گروه تروریستی حماس پس از آن بود که بسیاری از سیاستمداران عرب و حتی تلاشگران سیاسی فلسطینی، سخنان فتحی حماد را به شدت نکوهش کردند و گفتند که چنین مواضعی باید محکوم دانسته شود.

یکی از شخصیت هایی که این سخنان سرکردۀ حماس را مورد تقبیح قرار داد، نیکولای ملادونف  فرستاده سازمان ملل در امور فلسطینیان بود. او گفت که بیان چنین سخنانی، بسیار خطرناک است و همگان باید به صراحت و به صورت قاطع چنین حرف هایی را نکوهش کنند.

فتحی حماد هنگامی خطاب به شرکت کنندگان در آشوبگری های موسوم به “راه پیمایی بازگشت” در خط نوار مرزی غزه با اسرائیل سخن می گفت، که یک هیات مصری در غزه به سر می برد و می کوشد نوعی تفاهم بین حماس و اسرائیل، برای حفظ آرامش مرزی به وجود آورد.

انتشار بیانیه ای از جانب حماس، به هدف نکوهش سخنان یکی از سران آن علیه یهودیان، سابقه نداشته است.

3 دیدگاه‌

  1. دنیا باید به اعراب این مطلب را تفهیم کند که اگر بخواهند بر سر مواضع تروریستی خود بمانند قطعا محکوم به نابودی خواهند شد .

    • اتفاقا اسرائیل و صهیون ، درست همون مردمک چشم خداونده … درست همون جایی که اصلا نباید لمس اش کرد … بسیاری در بین یهودیان ، یهودی نیستن … خیلی از یهودیان در طول تاریخ تغییر کردن … مسلمون شدن … یا با غیر یهود ازدواج کردن و اصل یهودیت در نهاد اونها از بین رفت … اما اسرائیل و صهیون یک حقیقت غیر قابل تغییر بوده از ازل تا به ابد … در زمان آخر ، یهودیان غیر واقعی از بین خواهند رفت ، اما اسرائیل و صهیون ، تا ابد ثابت و برقرار …

  2. سوگند به پروردگار که تروریستھا هیچ دینی ندارند و گواھش ھم جنایاتیست که به غیرنظامیان روا میدارند۰ اسرائیل گهوارۂ یهودیت ھست، حالا ابلهھا میگویند که خواستار نابودی اسرائیل اند و نه یهودیان!

Comments are closed.