حماس سه نوجوان فلسطینی را به پاره کردن جدار مرزی با اسرائیل فرستاد، که در عملیات نیروی هوایی اسرائیل کشته شدند

یک ضد موشک سامانه گنبد آهنین یک راکت شلیک شده از غزه را در هوا شکار می کند

در نوار غزه، تلاش برای آسیب رساندن به اسرائیل و امنیت ساکنان آن ادامه دارد. سخنگوی ارتش اسرائیل اعلام کرد که سه تن افرادی که خود را به جدار مرزی رسانده و قصد پاره کردن آن و رخنه یابی به خاک اسرائیل را داشتند، توسط یک پرنده نظامی مورد حمله قرار گرفتند

حماس اعلام کرد که این سه تن کشته شده اند و ادعا کرد که آنان نوجوانان دوازده تا چهارده ساله بوده اند.

حماس در این رابطه، به تبلیغات زهرآگین علیه اسرائیل پرداخت و این کشور را “کودک کش” توصیف کرد. این ادعا در حالی مطرح می شود که هواپیمای نظامی اسرائیل از ارتفاع زیاد نمی توانست تشخیص دهد آنانی که مشغول بریدن سیمهای جدار هستند، نوجوان می باشند – گرچه، در جریان تعرضات تروریستی، سن مهاجمین مطرح نیست و با هرکس که قصد آدم کشی دارد باید برخورد قاطعانه شود.

آگاهان همچنین گفتند که کودک کش، خود حکومت حماس در غزه است که کودکان و نوجوانان را مورد شستشوی مغزی قرار داده و آن ها را به رویارویی با سربازان اسرائیلی می فرستد، تا اگر کشته شوند، حماس بتواند به بهره برداری تبلیغاتی بپردازد.

در ادامه این رفتار تنفرانگیز سرکردگان حماس، چند صد تن از اهالی شهر غزه به برابر ساختمان حکومت حماس آورده شدند تا با شعار دادن و تظاهرات خواهان انتقام گیری از اسرائیل شوند. حماس به این شیوه می کوشد یک بازتاب بین المللی علیه اسرائیل ایجاد کند.

اکنون بیش از شش ماه است که حماس به شیوه های مختلف و به ویژه با به راه انداختن آشوب و تظاهرات در خط مرزی با اسرائیل، این کشور را به برچیدن محاصره غزه وادار سازد. ولی این تلاش ها ناکام مانده و در آینده نیز سودی برای حماس نخواهد داشت.

تعرضات حماس و جهاد اسلامی علیه اسرائیل، همچنین شامل شلیک موشک و راکت، فرستادن بادکنک های انفجاری و بادبادک های آتشزا و حفر تونل های تهاجمی می باشد.

از سوی دیگر، اهالی شهرک های پیرامونی غزه در اسرائیل، شب گذشته و امروز به تظاهرات علیه دولت پرداختند و خواهان یافتن یک راهکار نهایی به هدف پایان بخشیدن به تعرضات از خاک غزه بودند.

اکنون شش ماه است که این شهروندان اسرائیلی، از دود خفه کننده لاستیک هایی که حماس آتش می زند، و همچنین از صدای انفجار نارنجک و پرتاب بطری آتش زا و تیراندازی های مداوم، دچار محنت بسیار شده اند و خواهان پایان بخشیدن به آن هستند.

در همین حال، امیران ارتش اسرائیل و فرماندهان پیشین، با حمله زمینی اسرائیل به غزه سخت مخالفت می ورزند و بر این گُمان هستند که باید همچنان به تلاش برای یافتن راهکارهای سیاسی و دیپلماتیک ادامه داد.

در روزهای اخیر، وزیر دفاع اویگدور لیبرمن، ساعات متمادی با رئیس ستاد کل و امیران ارتش درباره رویدادهای غزه رایزنی کرده است.

علیرغم بحران موجود، انتقال گازوئیل به غزه، برای تامین سوخت نیروگاه برق، همچنان ادامه دارد.

شماری از اهالی شهرک اسرائیلی در مجاورت غزه، که در یک تالار سرپوشیده پناه گرفته اند
اسرائیلیان با شیندن آژیر خطر در مکان امنی پناه گرفته اند

یک دیدگاه

Comments are closed.