حماس می خواهد از دامنه اغتشاشات علیه اسرائیل بکاهد، ولی اجرای این وعده را، تنها در عمل باید دید

با شدت گرفتن اغتشاشات فلسطینی در خط مرزی غزه با اسرائیل، امروز خبر رسید که یک هیات امنیتی از مصر به غزه رفته و در مذاکرات مشروحی به آن ها توصیه کرده است که از وخیم تر کردن اوضاع در جریان درگیری با اسرائیل بپرهیزند.

برخی از آشنایان با سرکردگان حماس گفتند که آن سازمان نیز به این نتیجه رسیده که گسترش تظاهرات سودی برای آنان ندارد. ولی معلوم نیست که در عمل، حماس تا چه حد تصمیم داشته باشد از دامنه اغتشاشات بکاهد.

سرکردگان حماس پیشتر تهدید کرده بودند، تا هنگامی که اسرائیل محاصره غزه را برنچیده، اغتشاشات ادامه خواهد یافت و حتی گسترده تر خواهد شد. ولی با گذشت بیش از چهارماه از آغاز تظاهرات، معلوم می شود که دنیا به این گونه اقدامات توجهی ندارد و حماس به هیچگونه دستاورد عملی نرسیده است.

با این همه، هواکردن بادبادک ها و بادکنک های آتشیزا همچنان ادامه دارد و روز گذشته (شنه) هشت آتش سوزی دیگر نیز در اسرائیل رخ داد. پرنده های نظامی اسرائیل با پرواز بر فراز غزه،  دو گروه را که مشغول هواکردن این گونه بادبادک ها بودند هدف قرار دادند.

در گزارشی آمده است که مقامات امنیتی مصری در دیدار از غزه کوشیده اند لزوم رعایت تفاهم های مربوط به رعایت آتش بس با اسرائیل  را به سران حماس گوشزد کند. این آتش بس، هواکردن بادبادک ها و ادامه اغتشاشات مرزی را شامل نمی شود.

اسرائیل روشن ساخته که هراندازه آتش بس بیشتر رعایت شود و آرامش به خط مرزی بازگردد، اسرائیل تسهیلات بیشتری برای فلسطینی ها در نظر خواهد گرفت.

اسرائیل تاکید می کند که مسوولیت مستقیم محنت کنونی اهالی غزه، متوجه گروه حماس است ک بر شدت مبارزه علیه اسرائیل می افزاید و موجب تنگ تر شدن حلقه محاصره می شود و اگر از آن دست بردارد، اسرائیل نیز تسهیلات بیشتری به فلسطینی های مقیم غزه خواهد داد.