حماس می گوید که به تظاهرات گسترده در خط مرزی غزه با اسرائیل ادامه می دهد

گروه تروریستی حماس در غزه، امروز با اجرای مراسم خاکسپاری شماری از فلسطینی هایی که در جریان درگیری های خشونت بار دیروز کشته شدند، تهدید کرد که به مبارزه با اسرائیل در همه سطح ممکن ادامه خواهد داد و انتقام خون این افراد را خواهد گرفت.

فلسطینیان می گویند که در جریان تظاهرات نمایشی روز گذشته (آدینه) شانرده کشته داشته اند. ولی درباره شمار زخمی شدگان آمار مختلفی ارائه کردند که بین ۱۵۰ نفر تا یک هزار و دویست نفر بود. درباره علت این تفاوت بزرگ، سخنگویان فلسطینی گفتند که بیشتر آسیب دیدگان افرادی هستند که گاز اشک آور استنشاق کرده اند.

اسرائیل از هفته ها پیش به سرکدرگان حماس و دیگر سازمان های ترور هشدار داده بود که به جای تظاهرات خشونت بار، به آبادانی سرزمین خود و تامین رفاه اهالی بپردازند.

حماس قول داده بود که تظاهرات به صورت مسالمت آمیز انجام گیرد، ولی هم زمان به افراد دستور داده بود هرچه بیشتر به جدار مرزی اسرائیل نزدیک شوند و به عملیات تحریک آمیز دست بزنند.

این تظاهرات با شعتار “حق بازگشت” برگزار گردید و بیم آن می رفت که در لحظه ای حماس دستور دهد که تظاهر کنندگان با پاره کردن جدار مرزی وارد خاک اسرائیل شوند.

با آن که حماس ادعا کرده بود به تظاهرات آرام دست می زند، دست کم دو تن از کشته شدگان که به جدار مرزی اسرائیل بسیار نزدیک شده و هدف گلوله قرار گرفتند و هلاک شدند، اسلحه کمری در اختیار داشتند و معلوم شد که ار بخش نظامی حماس بودند.

دبیر کل سازمان ملل  اعلام کرد که دستور داده تحقیقات همه جانبه و بیطرفانه ای درباره رویدادهای دیروز انجام گیرد.

اسرائیل از تحقیقات سال های گذشته سازمان ملل درباره نزاع فلسطینی – اسرائیلی خاطرات بدی دارد و بر این باور است که تحقیقات انجام شده هرگز بیطرفانه نبوده است.

مباحثات دیشب شورای امنیت به درخواست کویت انجام شد، ولی در پایان نشست، هیچ بیانیه ای منتشر نگردید. سازمان تروریستی حماس از این جریان ابراز ناخشنودی عمیق کرد. همچنین محمود عباس رئیس حکومت خودگردان فلسطینی شدیدا از سازمان ملل انتقاد کرد که چرا حاضر به نکوهش اسرائیل نشده است.

رسانه های اسرائیلی امروز تصاویری منتشر ساختند که نشان می دهد یحیی سنوار سرکرده جدید حماس در غزه و شمار دیگری از دستیاران نزدیک او در فاصله کمی از مرز اسرائیل فوتبال بازی می کنند.

سرپرست امور اسرائیل در مورد نوار غزه با انتشار این عکس در شبکه های اجتماعی، نوشت که سران حماس مردم خود را به کشتن می دهند و در همان زمان، خود فوتبال بازی می کنند.

برخی دیپلمات های غربی در رابطه با مباحثات شب گذشته شورای امنیت، ابراز نگرانی کردند که ممکن است در روزها و هفته های آینده اوضاع وخیرتر گردد.

حماس اعلام کرده است که قاطعانه قصد دارد به عملیات تعرضی خود ادامه دهد و در هفته های آینده آن را گسترده تر خواهد ساخت.

طبق برنامه اصلی، حماس در شش هفته آینده، یعنی تا سالروز استقلال اسرائیل، در روزهای جمعه اهالی غزه را برای تظاهرات علیه اسرائیل به نوار مرزی خواهد کشاند.

به گفته آگاهان، حماس قصد دارد در آخرین جمعه، به یک اقدام نمایشی با نام “راه پیمایی یک میلیونی” دست بزند و طی آن ده ها و شاید صدها هزار نفر را در نزدیکی نوار مرزی اسرائیل گرد آورد و به آن ها دستور دهد که به داخل خاک اسرائیل پیاده روی کنند.

تظاهرات حماس در روزهای جمعه، با شعار “ما باز می گردیم” انجام می شود و منظور آن است که فلسطینیان خاک اسرائیل را متعلق به خود می دانند و می خواهند با پای پیاده این سرزمین را دوباره اشغال کنند.

برخی آگاهان می گویند که انگشت حکومت ایران در این توطئه علیه اسرائیل به خوبی دیده می شود.

حماس در یک سال اخیر خود را در انزوای شدید احساس می کند و اکثر کشورهای عرب با آن قطع رابطه کرده اند.

حکومت ایران با استفاده از این فرصت، حماس را زیر چتر حمایت خود درآورده و دفتر مرکزی حماس به لبنان انتقال یافته و مورد پشتیبانی حزب الله قرار دارد و حتی گفته می شود که حزب الله افراد حماس را مورد آموزش جنگی قرار می دهد.

به گفته این تحلیلگران، شیوه کار حکومت ایران در منطقه، ایجاد آشوب در کشورهای مختلف است تا از این طریق بتواند به دخالت بپردازد و نفوذ خود را گسترده سازد. این شیوه هم اکنون در یمن اجرا می شود.

2 دیدگاه‌

  1. واقعا برای ما قابل درک نیست ، گروه تروریستی حماس با اینکه کاملا آگاه است که اسرائیل برای امنیتش با هیچ کس شوخی ندارد و اجازه اغتشاش در مرزهایش را به هیچ کس نمیدهد باز هم مردم غزه را به راهپیمایی در مرزهای اسرائیل دعوت میکند و جان آنها را به خطر می اندازد ، گروه تروریستی حماس حتی برای جان مردمش پشیزی ارزش قائل نیست و جنایتهای ننگین گروهک حماس علیه مردم غزه و علیه اسرائیل بزرگ هیچگاه فراموش شدنی نیست

Comments are closed.