حمایت زندانیان سیاسی در ایران از پیام شاهزاده رضا پهلوی در قالب کمپین: “رای اعتماد به شاهزاده” و مخالفت ها در خارج از ایران

با وجود گذشت دو هفته از سخنرانی و کنفرانس رسانه ای شاهزاده رضا پهلوی همچنان واکنش ها به سخنان او در داخل و خارج از ایران ادامه دارد و تازه ترین واکنش به راه افتادن کارزاری از داخل ایران و زندان های حکومت است که زندانیان سیاسی در کمپین موسوم به رای اعتماد به شاهزاده شرکت کرده و با انتشار پیام های صوتی آشکارا از شاهزاده رضا پهلوی بعنوان فرد مورد اعتماد خود نام می برند.

جمعی از زندانیان سیاسی با انتشار متنی حمایت خود از ایشان را اعلام نمودند.

متن کامل پیام:

بیانیه جمعی از فعالان و کنشگران مدنی و سیاسی داخل و خارج ایران در پشتیبانی از شاهزاده رضا پهلوی

به نام ایران

جناب آقای شاهزاده رضا پهلوی،

در این ۴۳سال مبارزه در برابر اشغالگران ایران، سخنان و عملکردتان همواره دلسوزانه، پدرانه، آگاهانه و صادقانه در راستای آزادی و نجات میهن و ملت عزیز ایران بوده است.

به‌ویژه سخنرانی اخیر شما در کنفرانس خبری ۱۳خرداد ماه ۱۴۰۱ بسیار هوشمندانه از وضعیت کنونی و مثل همیشه صادقانه و امیدبخش بود.

ما حمایت خودمان را از شخص شما به عنوان یک میهن‌پرست و مشعل‌دار راه آزادی که محبوب و تاثیرگذار و قابل احترام است و رهنمودهای‌تان مسیر پیروزی ملت ایران را روشنایی می‌بخشد و راه را هموارتر می‌سازد اعلام می‌کنیم.

اتحاد امروز ما ضامن آزادی فردای ماست.

پاینده ایران

امضاکنندگان:

منوچهر بختیاری-حمید رضایی-عبدالرسول مرتضوی-امیر شبگرد-علی رحیمی-اکبر رضایی کوشا-فرشاد احمدی-وحید کریمی-رضا بهروزی-بابک آمره-کاوه هخامنش-رسول عزتی-فرهاد احمدیان مظفری-علی خردگرا-ایرج واعظ-سمیه شاددل-مژگان آریایی-آریا پورسام

همچنین عبدالرسول مرتضوی از زندان رجایی‌شهر کرج نیز با انتشار پیامی از شاهزاده رضا پهلوی حمایت نمود:

متن پیام:

«من در کمپین #رای_اعتماد_به_شاهزاده شرکت می‌کنم، و به #شاهزاده_رضا_پهلوی برای رهبری مبارزات مسالمت‌آمیز مردم ایران جهت دستیابی به آزادی و دموکراسی رای اعتماد می‌دهم. اتحاد امروز ما ضامن آزادی فردای ماست.»

از سوی دیگر چند سازمان سیاسی موسوم به جمهوریخواه نیز با انتشار بیانیه هایی با سخنان شاهزاده رضا پهلوی مخالفت ورزیده و این امر را مطرح کردند که او در پی بازگشت پادشاهی به ایران و تکرار گذشته یعنی حکومت پهلوی در پیش از انقلاب ۵۷ است.

این در حالی است که مردم در شهرهای مختلف بارها شعار داده اند که از انقلاب ۵۷ پشیمان هستند و در تازه ترین نمونه مردم در اعتراضات روزهای گذشته انقلاب ۵۷ را فتنه ۵۷ نامیدند و شعار دادند:

فتنه ۵۷ عامل فقر ملت

شاهزاده رضا پهلوی در سخنرانی خود که روز ۱۳ خرداد انجام شد گفت که رژیم اسلامی به پایان خود نزدیک می شود و خطاب به نیروهای سرکوبگر رژیم گفت که من به شما هشدار میدهم که از این آخرین فرصت ها استفاده کنید و به مردم بپیوندید چرا که فردای پس از سقوط رژیم شما محاکمه خواهید شد و نمی توانید ادعا کنید که مامور بودم و معذور…

گفتنی است علی خامنه ای تنها چند ساعت پس از ای سخنان طی سخنانی به آن واکنش نشان داد و گفت که هر کسی در پی بازگرداندن پادشاهی و حکومت پهلوی به ایران باشد مرتجع است.

شاهزاده رضا پهلوی از همه نیروهای مخالف رژیم خواست تا برای نجات ایران دست اتحاد به یکدیگر دهند.

شورای مدیریت گذار دیگر سازمان سیاسی بود که در روزهای گذشته از سخنان شاهزاده حمایت نمود.

از دی ماه ۹۶ تاکنون مردم ایران در جای جای ایران همزمان با شعارهای ضد رژیم شعارهایی در حمایت از خاندان پهلوی و شخص شاهزاده رضا پهلوی سر میدهند.