حملات تند پاسدار حسین شریعتمداری، مدیر مسئول روزنامه کیهان تهران، به آیت الله سیستانی

حملات تند پاسدار حسین شریعتمداری، مدیر مسئول روزنامه کیهان تهران، به آیت الله سیستانی “مرجع جهان تشیع” با  حملات شدید در بسیاری از محافل شیعه در جهان  روبرو شده است

حسین شریعتمداری در یادداشتی که روز گذشته (شنبه ) در روزنامه کیهان وابسته به علی خامنه ای  منتشر کرد، درخواست آیت‌الله سیستانی برای نظارت نمایندگانی از سازمان ملل بر انتخابات پارلمانی عراق را “دون ‌شأن و جایگاه برجسته و قابل احترام” او دانست.

حسین شریعتمداری در حالی سازمان ملل را فاقد صلاحیت خوانده که خامنه‌ای پذیرش قطعنامه همین سازمان را “مدبرانه” دانسته است.

نماینده خامنه ای  در موسسه کیهان، آیت‌الله علی سیستانی را “فقیهی وارسته و عالمی برجسته” و “مرجع عالیقدر جهان تشیع” می‌خواند و در عین حال به خاطر اظهاراتش درباره انتخابات پارلمانی عراق به او می‌تازد و اتهام می‌زند.

علی سیستانی  حدود دو هفته پیش  در دیدار با جنین هنیس پلاسخارت، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور عراق، ضمن حمایت از برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام در این کشور، خواسته بود که برای تضمین شفافیت و سلامت انتخابات نمایندگان این نهاد بین‌المللی بر آن نظارت کنند.

مصطفی کاظمی، نخست‌وزیر عراق، نیز ماه گذشته اعلام کرد که انتخابات پارلمانی در این کشور یک سال زودتر در ششم ژوئن سال آینده (میانه خرداد ۱۴۰۰) برگزار می‌شود.

انتخابات زودهنگام یکی از خواسته‌های معترضان عراقی است که از ماه‌ها پیش علیه ناکارآمدی و فساد در میان طبقه حاکم و بحران روزافزون اقتصادی و بیکاری دست به تظاهرات می‌زنند.  بسیاری از معترضان عراقی همچنین خواستار پایان دادن به فعالیت گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت حکومت ایران و خارج از کنترل دولت هستند.

این نماینده علی خامنه‌ای در موسسه کیهان نوشته است: «در واقع این سازمان ملل است که برای توجیه صلاحیت خود به تایید حضرت ایشان نیاز دارد».

او در بخش دیگری نوشته است  که نظارت نمایندگان سازمان ملل بر انتخابات پارلمانی عراق “با جایگاه و منزلت عراق به عنوان یک کشور مستقل” همخوانی ندارد.

مدیر مسئول روزنامه حکومتی کیهان ادعا کرد: «امروزه کمترین تردیدی وجود ندارد که سازمان ملل برخلاف آنچه ادعا می‌کند، نه فقط در جهت تامین صلح جهانی حرکت نمی‌کند بلکه به صورت یک اهرم فشار، در اختیار قدرت‌های زورگو، مخصوصاً آمریکا و متحدان غربی و عبری و عربی آن قرار دارد.»

کمک سازمان ملل به برگزاری انتخابات و نظارت بر سلامت و شفافیت آن امر کم‌سابقه‌ای نیست و مطابق منشور این نهاد، به خصوص در کشورهای بحران‌زده و فاقد زیرساخت‌های لازم، انجام شده است.

شریعتمداری در بخش پایانی یادداشت خود پا را از اتهام‌زنی و توهین فراتر گذاشته و خواستار “تصحیح” گزارش دفتر آیت‌الله سیستانی از ملاقات او با نماینده دبیرکل سازمان ملل شده است.

از آنجا که انتشار این گزارش نزدیک به دو هفته قبل منتشر شد و تاکنون نیز تکذیب نشده، درخواست نماینده خامنه‌ای در کیهان می‌تواند به نوعی فراخواندن سیستانی به پس گرفتن این دعوت تلقی شود.

حسین شریعتمداری در حالی سازمان ملل را فاقد صلاحیت، غیر مستقل و “در اختیار قدرت‌های زورگو” خوانده که علی خامنه‌ای سه روز پیش‌تر پذیرش قطعنامه ۵۹۸ شورای امنیت این سازمان از سوی جمهوری اسلامی برای پایان دادن به جنگ هشت ساله ایران و عراق را “از عقلانی‌ترین کارها” و مدبرانه خواند.

روح‌الله خمینی، بنیانگذار و رهبر وقت حکومت ایران، پذیرش قطعنامه ۵۹۸ را به نوشیدن جام زهر تشبیه کرده بود، اما خامنه‌ای می‌گوید این کار ” اگر مدبرانه و عاقلانه نبود امام انجام نمی‌داد”.

جنگ ایران و عراق طولانی‌ترین جنگ قرن بیستم بود که حدود یک میلیون نفر تلفات و صدها هزار نفر آواره،  زخمی ، اسیر و مفقود داشت و میزان خسارت آن به ایران تا هزار میلیارد دلار برآورد شده است.