حملات موشکی ادامه دارد، ولی زیانی که به اسرائیل رسیده ناچیز است که درس عبرت برای رژیم ایران باشد

حملات موشکی از غزه به سوی مراکز جمعیتی اسرائیل در نخستین ساعات بامداد امروز (چهارشنبه) همچنان ادامه داشت و ارتش اسرائیل نیز متقابلا حمله به مراکز قدرت گروه های ترور در غزه را دنبال می کند و می کوشد فرماندهان گروه های تروریستی و سرکردگان این تشکل ها را نیز از پای درآورد.

در آخرین آمار آمده است که از شامگاه دو روز پیش (دوشنبه) تا بامداد امروز، حماس و جهاد اسلامی، ۸۵۰ موشک و راکت به سوی خاک اسرائیل شلیک کرده اند که این بار شماری  از موشک ها به مرکز اسرائیل نیز رسیده و تعداد کمی از آن ها به تل آویو و چند شهر پیرامونی آن اصابت کرده است.

در جریان این موشک پرانی ها تا بامداد امروز پنج تن جان باخته اند که زنان سالخورده و پرستاران خارجی آن ها بوده اند. همچنین ده ها نفر زخمی شده اند که یکی از آنها نوزادی است که ترکش موشک وارد مغز او شده و پزشکان تلاش می کنند آن را بیرون آورند.

نخست وزیر و وزیر دفاع اسرائیل در همایش رسانه ای شب گذشته تاکید کردند که اسرائیل یک نبرد طولانی در پیش دارد و درگیری ها به آسانی پایان نخواهد یافت.

آن ها گفتند که این بار ضرباتی که اسرائیل بر گروه های ترور وارد می آورد آنقدر سهمگین خواهد بود که آن ها را از کرده خود پشیمان سازد و از تعرض دست بردارند.

بنی گانتس وزیر دفاع گفت که ارتش اسرائیل بیش از یک هزار هدف نظامی دیگر در غزه را در فهرست خود دارد که باید نابود شود.

اسرائیل که در گذشته می کوشید بر دامنه بحران افزوده نشود، این بار تصمیم گرفته سازمان های ترور را از نظر ادامه تعرض فلج سازد.

در این حملات، همه مراکز پلیس و نیروهای نظامی و تهاجمی سازمان های ترور در غزه ویران شده است. همچنین اسرائیل چندین انبار زیرزمینی موشک ها را منهدم کرده است.

این انفجارها موجب تلفات غیرنظامی نیز در بین اهالی غزه شده است زیرا این انبارها در مناطق جمعیتی در داخل غزه احداث شده و شیوه برپایی آن همان است که سپاه پاسداران در داخل ایران ایجاد کرده است.

در این انبارها ده ها موشک ذخیره شده که در هنگام ضرورت، دهانه انبار گشوده می شود و می توان ده ها موشک را که پیشتر تنظیم شده، یکی پس از دیگری به سوی هدف های تعیین گردیده شلیک کرد.

در کنار انهدام این انبارها و تخریب مراکز استقرار نیروهای تعرضی سازمان های ترور و همچنین تلاش برای هلاکت سرکردگان گروه ها، می کوشد به حملات تعرضی علیه جان مردم اسرائیل پایان دهد.

سرکرده گروه حماس امروز گفت که اگر اسرائیل حملات هوایی را متوقف سازد، حماس نیز حملات موشکی به اسرائیل را قطع خواهد کرد. ولی سرکردگان گروه جهاد اسلامی می گویند که مبارزه مسلحانه تا نابودی اسرائیل باید ادامه یابد.

اسرائیل در گذشته بارها کوشیده است از طریق اقدامات بشردوستانه، حماس را به این نتیجه برساند که بهتر است به تعرض علیه اسرائیل پایان دهد و به آبادانی غزه بپردازد. اسرائیل در این راه امکان داده بیش از یکصد میلیون دلار کمک مالی اهدایی امیرنشین قطر وارد غزه شود. ولی توانایی سازمان های ترور در شلیک بیش از هشتصد موشک در ظرف ۳۶ ساعت به خاک اسرائیل، نشان می دهد که این پول ها به جای آن که در راه دفاع مردم غزه هزینه شود، به صرف تولید موشک می رسد.

علاوه بر این، حکومت اسلامی ایران نیز با قاچاق انواع موشک های کوتاه برد ولی پیشرفته برای جهاد اسلامی و حماس، آن ها را به ادامه تعرض علیه اسرائیل تشویق می کند.

رژیم ایران از این طریق می کوشد میزان ایستادگی اسرائیل در برابر حملات موشکی بسیار گسترده را به ازمون بگذارد. ولی شلیک ۸۵۰ موشک در ۳۶ ساعت و آسیب جانی و زیان مالی نسبتا ناچیز آن در داخل اسرائیل می تواند درس عبرتی برای رژیم ایران و حزب الله لبنان باشد.

این واقعیت که سامانه ضد موشکی “گنبد آهنین” توانسته است حدود نود درصد از موشک هایی را که ممکن بود به اماکن مسکونی اصابت کند در هوا شکار کرده است، نشانی از قدرت دفاعی این کشور است. اسرائیل برای موشک های میان برد و دوربردی نیز که ممکن است توسط حزب الله لبنان و یا سپاه پاسداران از داخل ایران شلیک شود، دو سامانه ضد موشکی دیگر نیز طراحی و تولید کرده که یکی برای شکار موشک های میان برد است و دیگری، موشک های بالستیک و دوربرد را در هوا شکار می کند.