حملات موشکی از غزه، این بار توسط “جهاد اسلامی” تا نیمه شب اسرائیل همچنان ادامه دارد

سامانه ضد موشکی “گنبد آهنین” چند موشک را که به طور همزمان به سوی شهر اشکلون شلیک شده، در هوا شکار می کند

حملات موشکی از داخل نوار غزه علیه نواحی مسکونی در اسرائیل به هدف آسیب رساندن به جان مردم این کشور، ساعت نه شب به وقت اسرائیل از سر گرفته شد و این بار “جهاد اسلامی آزادی فلسطین” بود که چندین موشک به سوی بندر اشکلون در جنوب غرب اسرائیلی و در فاصله بیست کیلومتری از نوار غزه شلیک کرد.

ولی همه موشک هایی که ممکن بود به مناطق مسکونی اصابت کند در هوا شکار شد و موشک های دیگر، در زمین باز سقوط کرد و آسیب جانی و یا زیان مالی به همراه نداشت.

تا هنگام تنظیم این خبر در ساعات پایانی روز دوشنبه، هیچ مورد آسیب جانی گزارش نشده است.

شاخۀ نظامی گروه تروریستی حماس، موسوم به گردان های عزالدین القسام، بعدازظهر امروز، (دوشنبه) تهدید کرده بود که اگر نیروهای پلیس اسرائیل پیش از ساعت شش بامداد از صحن مسجد الاقصی بیرون نروند، حماس حومه اورشلیم را به موشک خواهد بست و این تهدید خود را عملی کرد و به شلیک همزمان هفت موشک پرداخت که سه موشک در هوا نابود شد و چهار موشک بر قراز حومه شمالی اورشلیم رسید که یکی از آن ها در بیشه زاری در فاصله ده متری از یک خانه سقوط کرد و موجب شکسته شدن شیشه های خانه ای گردید.

در ساعت ۹ شب به وقت اسرائیل، نوبت جهاد اسلامی بود که حملات موشکی را از سر بگیرد. ولی این گروه به شلیک موشکهای کوتاه برد بسنده کرد و شهر اشکلون و شهرک های اطراف آن را هدف گرفت که آسیب جانی وارد نساخت.

ولی در ساعت تدوین این خبر که اسرائیل به نیمه شب نزدیک می شود، حملات موشکی همچنان ادامه دارد.

گفته می شود که از شامگاه تا هنگام تدوین این گزارش، بیش از چهل موشک از غزه به سوی اسرائیل شلیک شده است.

کابینه محدود سیاسی – امنیتی اسرائیل همچنان به نشست خود ادامه می دهد و اوضاع را از نزدیک دنبال می کند و دستورات جدیدی را برای سران ارتش می فرستد.

در تمام ساعات شامگاه پرنده های نظامی اسرائیل همچنان در حال پرواز بر فراز غزه بودند و مواضعی را هدف قرار دادند. همچنین توپخانه اسرائیل به سوی هدف هایی در داخل غزه شلیک کرد.

فلسطینیان ادعا می کنند که در حملات اسرائیل ده ها غیرنظامی و از جمله چند کودک کشته شده اند. بررسی میزان درستی این ادعا امکان پذیر نیست. ولی سازمان های ترور فلسطینی همیشه این گونه خبرها را در مورد آسیب رسیدن به غیرنظامیان منتشر می سازند تا افکار عمومی جهان را علیه اسرائیل تحریک کنند.

آقای منشه امیر امشب (دوشنبه) در یک تحلیل خبری گفت که مسئولیت حملات موشکی امروز حماس و جهاد اسلامی تا حدود زیادی به گردن کشورهای اروپایی و برخی نهادهای جهانی است که به جای نکوهش افراط گرایان فلسطینی که خواهان نابودی اسرائیل هستند و آشوب در مسجد الاقصی و شرق اورشلیم را به راه انداخته اند تا هدف های سیاسی خود را تامین کنند، به نکوهش دولت و ارتش اسرائیل روی آوردند و این در حالی که می بایست لبه تیز نکوهش را در درجه اول متوجه حماس و دیگر سازمان های تروریستی کنند که آغازگر این رشته اغتشاشات بودند.

آقای امیر ارزیابی کرد که آشوب های کنونی در چهار امر ریشه دارد که یکی از آن ها ماه روزۀ رمضان و حساسیت دینی آن و اهمیت نمازگزاری در مسجد الاقصی می باشد.

حماس که خود را برای انتخابات ریاست حکومت خودگردان در سرزمین های فلسطینی نشین آماده می سازد، به تشویق و تحریک آشوبگران پرداخت تا موقعیت خود را در میان اهالی فلسطینی کرانه باختری رود اردن نیز قوی تر سازد.

علت سوم، ماجرای مالکیت چند خانه در محله “شیخ جراح” در شرق اورشلیم است که عناصر راستگرای افراطی در اسرائیل آتش آن را دامن زدند و خشم اهالی فلسطینی را برانگیختند.

در همین حال، از دیدگاه آقای امیر، نقش رژیم ایران را نیز نباید نادیده گرفت. جهاد اسلامی که امشب چندین موشک به سوی شهرهای جنوب غربی اسرائیل شلیک کرد، موشک ها و اسلحه و پول خود را از رژیم ایران می گیرد و به دستور رژیم ایران مایل به افزایش تشنج می باشد.

رژیم ایران موشک هایی در اختیار جهاد اسلامی قرار داده که برد وسیع تری دارد و می تواند به مرکز اسرائیل نیر برسد. ولی جهاد اسلامی، تا هنگام تدوین این خبر، به شلیک موشکهای کوتاه برد به هدف های نزدیک غزه بسنده کرده است.