حملات موشکی از غزه به سوی خاک اسرائیل ادامه دارد و ارتش اسرائیل نیز همچنان حماس را می کوبد

حملات موشکی از غزه به سوی شهرها و شهرک های پیرامونی در اسرائیل در ساعات پیش از ظهر امروز همچنان ادامه یافت و یک موشک به خانه ای در شهر بئرشبع اصابت کرد و زیان مالی وارد ساخت. ساکنان آن خانه که در اتاق امن به سر می بردند، آسیبی ندیدند. سازمان های ترور فلسطینی موشک های خود را همچنان تا برد چهل کیلومتری در داخل خاک اسرائیل شلیک می کنند، ولی در شبانه روز اخیر تلفات جانی وارد نیامده و خسارات مالی نیز جزئی بوده است.

همزمان، عملیات ارتش اسرائیل در داخل غزه برای فرونشاندن تعرضات موشکی همچنان ادامه دارد. اسرائیل در این حملات می کوشد توان تعرضی حماس را به صفر برساند. برای رسیدن به این هدف، نیروی زمینی و توپخانه اسرائیل نیز از دیروز وارد عمل شده تا ضربات بیشتری بر مراکز نظامی و تروریستی حماس و دیگر گروه ها وارد آورد.

شهر اشدود که دومین بندر بزرگ اسرائیل پس از حیفا می باشد و در فاصله بیست کیلومتری از شمال غزه قرار دارد، امروز یکی از شدیدترین حملات موشکی را تحمل کرد که شمار کمی از آن ها به ساختمان های شهر اصابت کرد، ولی تلفاتی به دنبال نداشت. با این همه، یک مرد میانسال هنگام دویدن به سوی اتاق امن بزمین افتاد و جراحات سبک برداشت و چند تن نیز که اکثرا افراد سالخورده بودند، به شوک عصبی دچار شدند.

در عملیات شب گذشته ارتش اسرائیل در غزه، از جمله پرتابگری نابود شد که هفته گذشته همزمان هفت موشک به سوی اورشلیم پرتاب کرده بود. همچنین چند گروه از چریک های فلسطینی که در حال آماده کردن موشک ها برای پرتاب بودند مورد حمله هوایی قرار گرفتند.

در شهر جبالیه در شمال نوار غزه نیز خانه ای ویران گردید که یک دستگاه خمپاره ضد تانک به روی آن نصب شده بود و چندین بار از آن جا به سوی تانک های اسرائیلی که در خط مرزی مستقر هستند، خمپاره شلیک گردیده بود.

مواضع دیگری در غزه که مورد حمله هوایی قرار گرفت، دهانه تونلی بود که حماس قصد داشت به داخل اسرائیل حفر کند. خانه های دو تن از فرماندهان حماس نیز ویران گردید

=ند انبار اسلحه حماس نیز منفجر گردید.

خبرگزاری فلسطین اعلام کرد که یکی از هدف هایی که مورد حمله ارتش اسرائیل قرار گرفت و ویران شد، یک خانه چهار طبقه در اردوگاه پناهندگان در ناحیه ای به نام الشاطی بود که در جریان آن ده نفر اعضای یک خانواده کشته شدند که شماری از آنان کودک بودند. ولی یک نوزاد از بین خرابه ها سالم بیرون آورده شد.

در شمال اسرائیل، درگیری گروه های عرب با ماموران انتظامی ادامه داشت و شب گذشته به خشونت بیشتری کشانده شد و چند تن به سوی افراد پلیس تیراندازی کردند.  افراد پلیس اسرائیل به یان تیراندازی، با گلوله های واقعی و گلوله های اسفنجی پاسخ دادند.

در این اغتشاشات یازده تن زخمی شدند که جراحات چهار تن از آنان وخیم اعلام گردیده است. این درگیری هنگامی آغاز گردید که پلیس اسرائیل قصد داشت یکی از سرکردگان جنبش اسلامی شمال اسرائیل را بازداشت کند. این فرد به صورت مستقیم، اعراب اسرائیل را تحریک می کرد که به آشوب ادامه دهند و ادعا کنند که مسجد الاقصی در خطر است. شماری از شخصیت های جامعه عرب اسرائیل از پلیس خواستار شدند این فرد را آزاد کند.

در مرز شمالی اسرائیل با لبنان، حزب الله اعلام کرد که یک فرد در جریان این تظاهرات خشونت بار و پاره کردن جدار مرزی و تجاوز به خاک اسرائیل، کشته شده است. سخنگوی ارتش اسرائیل در پیامی به زبان عربی و خطاب به اهالی لبنان، اعلام کرد که از دیدگاه اسرائیل، دولت مرکزی بیروت مسئول برقراری نظم و جلوگیری از این گونه تعرضات است. وی گفت که اسرائیل هرگز با موارد این چنینی و تعرض به حاکمیت این کشور کنار نخواهد آمد و اگر اینگونه تعرضات ادامه یابد، بهای آن را دولت لبنان و خاک آن کشور خواهد پرداخت.

اکنون چندین ماه است که لبنان با بحران اقتصادی شدید و همچنین هرج و مرج سیاسی روبرو می باشد و بارها علیه فتنه انگیزی های حزب الله در برابر اسرائیل، تظاهرات اعتراضی برگزار گردیده است.