حملات موشکی از غزه علیه شهروندان اسرائیلی، با واکنش کوبنده نیروی هوایی روبرو شد

پس از یکی از گسترده ترین تعرضات جنگی از داخل غزه علیه مردم اسرائیل، در ساعات امروز و تا هنگام گزارش این خبر، آرامش پرتنشی در آبادی های اسرائیلی نشین در پیرامون نوار غزه حکمفرما بود و مردم کوشیدند به زندگی عادی ادامه دهند.

در ساعات روز گذشته، حماس و دیگر سازمان های ترور بیش از دویست خمپاره از غزه به سوی خاک اسرائیل شلیک کردند. در هر دقیقه، همزمان دو یا چند خمپاره شلیک می شد. نیروی هوایی اسرائیل یکی از دستگاه های پرتاب خمیاره در غزه را نابود کرد.

پس از ان که اهالی پیرامونیِ غزه، روز گذشته بیشترین ساعات روز و شب را در نزدیکی پناهگاه امن گذراندند، نهاد دفاع از مردم پشت جبهه، امروز به نهادهای عمومی و کودکستان ها در نقاط پیرامونی توصیه کرد به زندگی عادی باز گردند. ولی در هر حال از پناهگاه های امن چندان دور نشوند.

مدارس اسرائیل با آغاز تابستان تعطیل شده، ولی کودکستان ها به کار خود ادامه می دهند و همچنین اردوهای تابستانی برای دانش آموزان برگزار می شود.

وزیران کابینه اسرائیل ضمن تائید خبر رسیدن به توافق آتش بس، تاکید کردند که این امر تنها به پرتاب خمپاره از غزه و واکنش های نیروی هوایی اسرائیل محدود می شود و فرستاده بادبادک های اتشزا و ریرپهپادهای انفجاری را شامل نمی شود. برخی سران کابینه از این امر انتقاد کردند.

پیشنهاد آتش بس توسط حماس از طریق دولت مصر مطرح شده بود.

حماس در حالی دوباره به تعرض علیه اسرائیل دست می زند، که در هفته های اخیر تماس ها و گفتگوهای زیادی برای رساندن کمک های انسان دوستاه به اهالی غزه مطرح شده بود.

در واکنش به تعرضات روز گذشته که ساعتها ادامه داشت، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر یک بار دیگر گفت که: اسرائیل با قاطیعت هرچه تمامتر به تجاوزات پاسخ خواهد گفت و از امنیت شهروندان خود دفاع خواه کرد.

نتانیاهو شب گذشته، ساعتی پس از عملیات نیروی هوایی اسرائیل علیه مواضع تروریستی در غزه، در یک همایش رسانه ای گفت که: نیروی هوایی سنگین ترین ضربه را به مواضع ترور، از هنگام عملیات “صخره استوار” تا کنون وارد آورده است. این عملیات چهارسال پیش درست در همین روزها رخ داد که طی آن، نیروهای اسرائیلی وارد خاک غزه شدند و با وارد آوردن تلفات سنگین به سازمان های ترور، زیربنای تعرضی آن ها را د ابعاد گسترده ویران کردند. حماس اعلام کرده بود که در جنگ چهارسال پیش حدود دو هزار نفر قربانی داده است.

به دنبال شلیک بیش از صد خمپاره از داخل نوار غزه به سوی شهرک های اسرائیلی، نتانیاهو علیرغم تقدس روز شنبه، کابنیه محدود امنیتی را به تشکیل جلسه فرا خواند و تصم گرفته شد که نیروی هوایی اسرائیل به واکنش گسترده دست بزند.

حماس اعلام کرد که: در جریان بمباران سنگین نیروی هوایی اسرائیل، دو تن کشته و ۱۸ نفر زخمی شدند. به گفته حماس، کشته شدگان نوجوان بودند، ولی تعیین میزان درستی این ادعا امکان پذیر نیست.

اسرائیل در جریان حملات هوایی به غزه، روی ویران ساختن اماکن نظامی و تروریستی تمرکز می کند و گاهی از پیش وقوع حمله را اطلاع می دهد تا افراد وقت فرار داشته باشند و تلفات انسانی به حداقل برسد – و این در حالی که حماس و دیگر سازمان های ترور، حملات خود را علیه اماکن مسکونی و شهروندان اسرائیلی در نواحی پیرامونی غزه متمرکز می سازند و هدفشان کشتن مردم غیرنظامی اسرائیل است.

در جریان حملات خمپاره ای روز گذشته (شنبه)، خمپاره ای در حیاط یک خانه در شهرک سدروت سقوط کرد و از ترکش های آن، همه افراد خانواده به طور سطحی زخمی شدند و به بیمارستان انتقال یافتند. دو تن از افراد خانواده، دختران ۱۴ و ۱۵ ساله هستند که همراه با پدر و مادر خود بستری شدند، ولی قرار است امروز بیمارستان را ترک گویند.

یکی از اماکنی که در حمله شامگاه روز گذشته هدف قرار گرفت، ساختمان چند طبقه ای بود که چریک های حماس در آن جا تعلیم جنگی می بینند. این ساختمان در گذشته محل ادارات دولتی و مراجعات مردم بود. ولی حماس مراکز آموزش جنگی را به داخل این ساختمان منتقل ساخت تا به خیال خود از شناسایی ارتش اسرائیل و امکان بمباران به دور باشد. حماس ادعا می کند که این ساختمان کاملا خالی بود.