حملهٔ راکتی به اربیل عراق ، وزیر خارجه ایالات متحده را خشمگین  کرد

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده با انتشار بیانیه ای  اعلام کرد که امریکا  از حملهٔ راکتی شامگاه گذشته (دوشنبه ) به مناطقی در نزدیکی فرودگاه اربیل “خشمگین” است. پیشتر نیز ۶ فروند راکت کاتیوشا به نزدیکی فرودگاه اربیل اصابت کرد که به دنبال آن دستگاه مبارزه با تروریسم کردستان عراق، گروههای شبه‌نظامی وابسته ایران را مسئول آن حملات دانست.

وی در ادامه افزود:  با مسرور بارزانی، نخست‌وزیر اقلیم کردستان عراق تماس گرفته‌ و وعده داده است که از هر تلاشی برای «بررسی موضوع و پاسخگو کردن مسئولان» پشتیبانی خواهد کرد.

در ادامه این خبر آمده است که چند راکت شامگاه دوشنبه به‌سوی پایگاهی نظامی در مجاورت فرودگاه اربیل، که نیروهای آمریکایی در آن هستند، شلیک شد که دست‌کم سه عدد از آنها در محوطه پایگاه فرود آمد.

فرماندهی نیروهای ائتلاف آمریکا در عراق در این باره گفته است که  بر اثر این حمله یک پیمانکار نظامی کشته شد و شش تن دیگر زخمی شدند که یکی از آنها یک نیروی خدماتی آمریکایی است.

همچنین چند راکت دیگر نیز به نواحی مسکونی اربیل برخورد کرد و یکی از آنها در نزدیکی کنسولگری چین فرود آمد که هنوز از شمار آسیب‌دیدگان آنها اطلاع دقیقی در دست نیست.

مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق نیز در واکنش به این حملات خواستار تشکیل کمیته تحقیق و بررسی مشترک بغداد با کارگروه‌های ویژه در منطقه کردستان عراق شده است.

نخست وزیر عراق تاکید کرده است : کمیته تحقیق باید مشخص کند که چه‌کسانی پشت این حمله راکتی بوده‌اند.

همزمان ، برهم صالح، رئیس جمهور عراق نیز در این باره گفته است : هدف قرار دادن اربیل، «اقدامی خطرناک و جنایت‌آمیز است که در واقع به تلاش‌های ملی صورت‌گرفته برای حفظ امنیت کشور آسیب وارد می‌کند».

از سوی دیگر، “مسرور بارزانی” نخست وزیر منطقه کردستان عراق نیز با انتشار پیامی در توئیتر خود حمله اربیل را محکوم کرد و نوشت: «با شدیدترین لحن و تندترین عبارات حمله صورت‌گرفته به اربیل را محکوم می‌کنم, از همه کردها می‌خواهم که آرامش خود را حفظ کنند».

وی افزود: «به دستگاه‌های امنیتی دستور دادم تا  تحقیقات کامل را شروع کنند و با مصطفی الکاظمی درباره راههای همکاری و شناسایی کسانی که این اقدام تروریستی را انجام داده‌اند، گفت‌وگو کرده‌ام».

محمد الحلبوسی؛ رئیس پارلمان عراق نیز گفته است :  ما حمله تروریستی به اربیل  را محکوم می کنیم. این اقدامات جنایتکارانه نمایانگر تنشی خطرناک است که امنیت کشور را هدف قرار می‌دهد.

الحلبوسی گفت: همه باید برای حفظ ثبات عراق و حاکمیت آن تلاش کنند و شدیدترین مجازات علیه کسانی که امنیت کشور و شهروندان را مورد تعدی قرار می‌دهند، اعمال شود.

استاندار اربیل اعلام کرد که در پی اصابت چند فروند راکت به فرودگاه بین‌المللی اربیل، این فرودگاه عملاً تعطیل شده است.

سپتامبر گذشته نیز فرودگاه بین‌المللی اربیل هدف شلیک چند گلوله خمپاره قرار گرفت.

دقایقی پس از این حمله بالگردهای آمریکایی برای شناسایی مکان انجام حملات راکتی، بر فراز فرودگاه اربیل به پرواز در آمدند.

از طرفی هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حملات راکتی به شهر اربیل و فرودگاه بین‌المللی آن را بر عهده نگرفته است