حمله راکتی به فرودگاه کابل؛ ارتش آمریکا می‌گوید موشک‌ها را رهگیری و شکار کرده است

منزلی در شمال فرودگاه کابل که در آن ۹ تن اعضای یک خانواده، از جمله چند کودک بر اثر حمله پهپادی آمریکا کشته شدند

در حالی که عملیات خروج پر هرج و مرج و خونین آمریکا از افغانستان، به ساعات پایانی خود نزدیک می‌شود، یک مقام آمریکایی اعلام کرد که پدافند ضد موشکی ایالات متحده، پنج راکت را که صبح امروز دوشنبه به سوی فرودگاه کابل شلیک شدند، رهگیری و منهدم کرد.

این مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، به رویترز گفت که بر اساس گزارش‌های اولیه، هیچ تلفاتی از این حمله موشکی منتشر نشده است، اما این اطلاعات ممکن است تغییر کند.

بر پایه گزارش‌های رسانه‌های افغان، حمله موشکی از پشت یک خودرو انجام شد.

ایالات متحده و متحدانش، تا کنون حدود ۱۱۴،۴۰۰ تن – از جمله اتباع خارجی و افغان‌های آسیب پذیر – را در عملیاتی که یک روز پیش از سقوط کابل به دست طالبان در ۱۵ اوت آغاز شده بود، تخلیه کردند، اما ده‌ها هزار افغان دیگر، ناامید از خروج از افغانستان، در پی یافتن راهی برای نجات خود هستند.

یک زن در خارج از فرودگاه کابل به خبرنگاران گفت: «ما هر گزینه‌ای را امتحان کردیم، زیرا جان ما در خطر است. آنها (آمریکایی ها یا قدرت‌های خارجی) باید راهی برای نجات به ما نشان دهند. ما باید افغانستان را ترک کنیم، یا آنها باید مکانی امن برای ما فراهم کنند».

دو مقام آمریکایی به رویترز گفتند که  امروز عملیات تخلیه همچنان ادامه می‌یابد و افرادی که در معرض خطر شدید هستند در اولویت قرار دارند. این مقامات گفتند که سایر کشورها نیز درخواست‌های لحظه آخری، برای بیرون آوردن افراد مورد نظرشان ارائه کرده‌اند.

از سویی دیگر، در حمله یک هواپیمای بدون سرنشین ایالات متحده در روز یکشنبه (دیروز)، به یک خودرو، یک بمب گذار انتحاری کشته شد. مقامات پنتاگون اعلام کردند این خودروی انتحاری، در حال آماده شدن برای حمله به فرودگاه کابل، به نمایندگی از داعش خراسان بود.

سنتکام، ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، اعلام کرد که در حال بررسی گزارش‌های تلفات غیرنظامیان در این حمله است.

در  بیانیه سنتکام آمده است: «ما می دانیم که در پی انفجار این خودرو، انفجارهای قابل توجه و نیرومندی رخ داد که نشان دهنده مقدار زیادی مواد منفجره در داخل آن خودرو بود که ممکن است باعث تلفات انسانی شده باشد».

کمی پیش از آن، شماری از ساکنان کابل و منابع محلی از شنیده شدن صدای انفجار در نزدیکی فرودگاه کابل خبر داده بودند. دو شاهد عینی خبر دادند که صدای این انفجار، بر اثر اصابت یک راکت به یک منزل مسکونی در محله‌ای در شمال فرودگاه کابل بوده است.

در همین رابطه سی‌ان‌ان گزارش داد که در اثر حمله پهپادی آمریکا به یک منطقه مسکونی در کابل، یک خانواده ۹ نفره کشته شدند. یکی از بستگان این خانواده به خبرنگار سی‌ان‌ان گفته است که شش نفر از کشته‌شدگان کودک بودند که کوچکترین آنها ۲ سال سن داشته است.