حمله سایبری یا حادثه فنی؛ شبکه اینترنت ایران برای ساعاتی دچار اختلال شد

«دلیل این اختلالات می‌تواند ناشی از حمله سایبری یا حادثه فنی پیش‌بینی نشده باشد و علت اصلی این موضوع هنوز مشخص نیست»

در پی انتشار خبر حمله سایبری موفق آمریکا  به تاسیسات نفتی و زیرساخت‌های حیاتی این کشور دولت ایران با صدور اطلاعیه‌ای، این خبر را تکذیب کرده و نوشته است : مشکلات  فنی حکایت از بروز اختلال در شبکه اینترنت ایران داشته است .

سازمان نت‌بلاکس که  وضعیت اینترنت در جهان را رصد می‌کند با انتشار نموداری وقوع این اختلال را تایید کرده ودر گزارشی  نوشته است اختلال یاد شده در ساعت ۱۱ شب ۲۹ شهریور ۹۸ به وقت تهران آغاز شده و روی برخی از ارائه‌دهندگان اینترنت تاثیر محدودی داشته است.

در ادامه این گزارش امده است  «دلیل این اختلالات می‌تواند ناشی از حمله سایبری یا حادثه فنی پیش‌بینی نشده باشد و علت اصلی این موضوع هنوز مشخص نیست».

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران نیز پیشتر گفته بود :  «در ۴۸ ساعت اخیر رویداد غیرمنتظره‌ای که نشانگر یک حمله سایبری باشد در سپر دژفا دیده نشده است»

رسانه‌های آمریکایی  در حدود دو ماه پیش از حمله سایبری مخفیانه ایالات متحده به سامانه‌های ردگیری دریایی سپاه پاسداران خبر داده و گفته بودند  این حمله در واکنش به حمله ایران به پهپاد آمریکا صورت گرفته است. از این سامانه‌ها برای رصد و ردگیری نفتکش‌ها استفاده می‌شد.

بعضی از رسانه‌های داخلی حکومت ایران از اعلام “وضعیت نارنجی” برای آماده‌باش در تاسیسات نفتی و پتروشیمی در جنوب کشور خبر داده و نوشته بودند که  این آماده‌باش از سوی “ستاد مدیریت بحران منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس یک و دو” و در ارتباط با تاسیسات ‌عسلویه و کنگان صادر شده است .