حمله نیروهای امنیتی به صرافی‌های تهران

نیروهای امنیتی حکومت ایران با یورش به  دلار فروشهای فردوسی در تهران، آنان را زیر مشت و لگد و باتوم گرفتند. این حمله نشانه ناتوانی رژیم در کنترل نرخ دلار در کشور است. حکومت در گذشته بارها به همین شیوه دست زده  و لی نرخ ارزهای خارجی همچنان بالا رفته است.

‏ارزش پول ملی ایران لحظه به لحظه در حال کاهش است. مردم در مانده شده‌اند و اینها همه نتیجه ناکارآمدی سیاسی و اقتصادی رژیم ایران است.

نرخ  ارز و طلا و سکه در بازار امروز (پنجشنبه ) تهران با تداوم کاهش همراه بود. گزارش ها از بازار تهران حکایت از آن دارد که همین امر موجب شده که در اولین ساعات  امروز پنجشنبه کمتر کسی دست به خرید ارز، طلا و سکه بزند، چرا که  منتظر قیمت‌های پایین تر هستند.

نرخ هر دلار آمریکا در بازار، ۱۹۰۶۰ تومان از مردم خریداری می شود و در مقابل به نرخ ۱۹۱۶۰ تومان به متقاضی دریافت دلار آمریکا فروخته می شود که نسبت به روز قبل، ۱۴۰ تومان کاهش نرخ داشته است. این در حالی است که روند کاهشی روز گذشته نیز به ثبت رسیده بود که مهم ترین دلیل آن افزایش عرضه ارز در بازار بود.

صرافان در این زمینه می‌گویند بازگشت دلار به کانال ۱۸ هزار تومان بسیار محتمل است و البته بررسی‌ها نشان می دهد تمایل برای فروش ارز در شرایط کنونی و در سقف‌های نرخ گذاری شده بالاست.

«بازارساز» دیروز و روز پیش از آن نسبت به عرضه مقادیر فراوانی ارز در بازار اقدام کرده است اما بررسی ها نشان می دهد ارزهای تزریق شده، خریدار چندانی نداشته است.

حکومت واژه «بازارساز» را  به مفهوم کنترل کننده نرخ ارز در بازار سیاه به کار می‌برد.

همچنین هر اسکناس یورو در صرافی‌های مجاز سطح کشور به نرخ ۲۱۱۵۰ تومان از مردم خریداری می‌‍شود و با افت ۱۵۰ تومانی نسبت به نرخ پایانی روز گذشته، به قیمت ۲۱۲۵۰ تومان به متقاضی دریافت یورو فروخته می شود.

در ادامه این گزارش آمده است که نرخ سکه تمام بهار آزادی نیز ریزش کرد و  از روز گذشته تاکنون (پنجشنبه) ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار تومان پایین آمد.

امروز پنجشنبه (۵ تیر ۹۹)،  هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با نرخ ۸  میلیون و ۴۵۰ هزار تومان،  نیم سکه ۴  میلیون و ۴۰۰ هزار تومان، ربع سکه ۲ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان و سکه گرمی  یک میلیون و ۳۰۰ هزار  تومان داد و ستد شد.

همچنین ارزش  هر اونس طلا در بازار‌های جهانی به  یک هزار و ۷۶۳ دلار و ۱۳ سنت رسید و هر گرم طلای ۱۸ عیار به مبلغ  ۸۱۸ هزار و ۳۶۳ تومان معامله می‌شود.