حمله و تیراندازی در دو مسجد در شهر کرایست چرچ نیوزیلند

فرمانده پلیس نیوزیلند گفته بود سه مرد و یک زن  به ظن ارتباط با این پرونده بازداشت شده‌اند که گفته میشود یکی از بازداشت شدگان شهروند استرالیا است

نخست وزیر نیوزیلند گفته است که در حمله و تیراندازی در دو مسجد در شهر کرایست چرچ  چهل نفر کشته و شماری زخمی شده‌اند که اکثراین قربانیان مهاجران خارجی هستند.

پیشتر فرمانده پلیس نیوزیلند گفته بود سه مرد و یک زن  به ظن ارتباط با این پرونده بازداشت شده‌اند که گفته میشود یکی از بازداشت شدگان شهروند استرالیا است .

فرمانده پلیس نیوزیلند همچنین از کشف وسایل انفجاری دست ساز از خودروهای مظنونان خبر داده است . حمله به مساجد کرایست‌چرچ همزمان با اقامه نماز جمعه امروز صورت گرفت در زمان حمله اعضای تیم ملی کریکت بنگلادش قصد ورود به مسجد نور را داشتند که با شنیدن صدای تیراندازی از محل گریختند .

نخست وزیر نیوزیلند امروز را یکی از سیاه ترین روزها در تاریخ کشورش خوانده است . انگیزه مهاجمان و وابستگی سازمانی احتمالی آنان هنوز مشخص نیست . اما پلیس از همه مساجد در سراسر نیوزیلند خواسته است تا درهای خود را ببندد.

به گفته شاهدان عینی فردی که به مسجد نور حمله کرده بود جلیقه ضد گلوله به تن داشت و با یک مسلسل وارد مسجد نور شد و به سمت نمازگزاران شلیک کرد .در تصاویر منتشر شده در فیسبوک به وسیله یکی از مظنونان فردی دیده می شود که با سلاح نیمه خودکار وارد مسجد می شود و پس از شلیک به حاضران بسیاری از آنان نقش زمین می شوند.

پلیس گفته در تلاش است تا این تصاویر را از شبکه‌های اجتماعی حذف کند .در واکنش به این حادثه رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در پیامی در تویتر خود این حمله را به شدت محکوم کرده است .