حوثی‌های یمن با موشک بالدار قدس ۲ حکومت ایران  به تاسیسات نفتی آرامکو در جده حمله کردند

رسانه‌های حکومت ایران به نقل از یحیی سریع، سخنگوی حوثی‌ها خبر دادند  که “نیروهای موشکی توانستند ایستگاه توزیع آرامکو در جده را با موشک بالدار ، قدس ۲ هدف قرار دهند.”

یحیی سریع سخنگوی انصار‌الله”حوثی‌ها” خبر حمله به تاسیسات جده را تایید و اعلام کرد که در حملات موشکی به تاسیسات نفتی عربستان در شهر جده به آن آسیب رسانده‌اند.

تاکنون مقامات عربستان هیچ گونه واکنشی به این خبر نشان نداده‌اند، اما تصاویر منتشر شده نشان می‌دهد که دود از محل تاسیسات شرکت آرامکو در حال بلند شدن است.

سریع در ادامه افزود:  “هدف گیری بسیار دقیق بود و آمبولانس ها و خودروهای اطفاء حریق به محل مورد نظر شتافتند.”

این حمله تنها چند روز پس از آن صورت می‌گیرد که پرزیدنت  ترامپ اعلام کرد که در نظر دارد تا شبه نظامیان حوثی را به عنوان یک گروه تروریستی بشناسد.

سازمان ملل متحد به ایالات متحده هشدار داده است که چنین کاری تمام تلاش‌ها برای رسیدن به صلح را از بین خواهد برد و این کشور را دچار بدترین قحطی در دهه اخیر جهان گرفتار خواهد کرد.

تصاویر ماهواره‌ای ، نیز گستردگی آتش‌سوزی تاسیسات سعودی آرامکو پس از حمله را نشان می دهد

این برای چندمین بار است که شبه نظامیان حوثی‌ وابسته به ایران به تاسیسات نفتی عربستان سعودی حمله می کند،  بزرگترین حمله آنان تابستان سال به تاسیسات نفتی آرامکو در نزدیکی سواحل خلیج فارس انجام شد که مدتی تولید و صادرات نفت عربستان را مختل کرد.

پیشتر نیز سخنگوی شبه نظامیان جنبش انصارالله”حوثی‌ها” یمن اعلام کرده بود که این گروه مسئول این حملات بوده و با ۱۰ پهپاد این حملات را انجام داده‌اند.

تحلیلگران امور نظامی  در این باره می گویند اگر چه در جریان  جنگ طولانی میان عربستان و متحدانش با گروه انصارالله یمن، این گروه حملات متعددی به اهدافی در خاک عربستان داشته، اما بعید به نظر می رسد که حوثی ها قادر باشند که با این پیچیدگی و موقعیت جغرافیایی تاسیسات آرامکو، که در نزدیکی مرز یمن هم نیست، توان اقدام چنین حملاتی را داشته باشند.

رژیم ایران نیز پیشتر گفته بود که در حمله به آرامکو نقش نداشته و اگر حمله‌ای انجام دهد مسئولیت آن را می‌پذیرد.

شبه‌نظامیان حوثی‌،  از گروه‌های مورد حمایت حکومت ایران در منطقه هستند و پیش از این هم بارها ثابت شده که  سپاه قدس از آنها حمایت می کند.

سه سال پیش نیز پس از حمله موشکی به فرودگاه ریاض آمریکا با نمایش لاشه موشکی که نشانی شبیه آرم صنایع شهید باقری ایران داشت، آن را موشک پرتاب‌شده حوثی‌ها به عربستان معرفی کرد.

با این حال رژیم ایران مستندات آمریکا  و عربستان سعودی را  “ساختگی و جعلی” خواند.