حوثی های یمن، با پهپادهای نظامی ساخت رژیم ایران، نیمی از تولید نفت عربستان را فلج کردند

در سال‌های اخیر و پس از ورود ائتلاف عربی به رهبری عربستان در جنگ یمن، نیروهای حوثی حملات مختلفی به عربستان سعودی کرده‌اند که در برخی از آنها از پهپاد استفاده شده است

وزیر نفت عربستان سعودی  تایید کرد که در اثر حملات پهپادی دیروز (شنبه) به دو مرکز مهم نفتی عربستان یعنی پالایشگاه بقیق و میدان نفتی حقل خریص تولید ۵ میلیون ۷۰۰ هزار بشکه در روز متوقف شده  که حدود نیمی از تولید کل نفت در آن کشور را تشکیل می دهد. عبدالعزیز بن سلمان، در ادامه این افشاگری گفت که برای جبران این خسارت باید دولت  بخشی از کسری تولید را از محل ذخایر نفتی موجود تامین کند.

سخنگوی شبه نظامیان جنبش انصارالله(حوثی‌ها) یمن دیروز (شنبه ) در گفت‌گو با شبکه تلویزیونی المسیره اعلام کرد که با ۱۰ پهپاد حملات سنگینی را علیه تاسیسات نفتی اصلی عربستان سعودی انجام گرفته است.

آگاهان امور نظامی می گویند که بی تردید این پهپادها ساخت حکومت ایران است که در اختیار حوثی ها قرار گرفته و فرصتی به وجود می آورد که رژیم ایران بتواند جنگ افزارهای تولیدی خود را در شرایط واقعی و در میدان جنگ به آزمایش بگذارد.

گروه شبه‌نظامی شیعی حوثی ها از پنج سال قبل تاکنون صنعا، پایتخت یمن، را در اختیار دارد و از حمایت مستقیم  نظامی و مالی حکومت ایران برخوردارند .

جمهوری اسلامی تسلیحات نظامی از جمله موشک و پهپاد در اختیار آنها قرار می‌دهد اما حکومت  ایران این اتهام را همیشه رد کرده است.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، حکومت ایران را مسئول حمله‌های اخیر به عربستان سعودی دانست و در توییتی نوشت: این  حمله‌ها در حالی انجام شد که حسن روحانی و محمد جواد ظریف “تظاهر می‌کنند به دیپلماسی روی آورده‌اند”.

روزنامه واشنگتن در گزارشی نوشت  که انفجارها و شلیک‌های پیاپی و شدید روز شنبه در یک موج آشکار از حملات هواپیماهای بدون سرنشین ادعا شده توسط شورشیان حوثی یمن، قلب امپراتوری نفتی عربستان را لرزاند.

میدان نفتی حقل خریص وپالایشگاه بقیق که در ۶۰ کیلومتری جنوب غربی ظهران قرار دارد ، متعلق به شرکت نفتی آرامکو عربستان است. ظهران بزرگترین مجموعه پالایشگاهی دنیاست که بیشترین صادرات نفت عربستان در خلیج فارس را نیز انجام می‌دهد.

در سال‌های اخیر و پس از ورود ائتلاف عربی به رهبری عربستان در جنگ یمن، نیروهای حوثی حملات مختلفی به عربستان سعودی کرده‌اند که در برخی از آنها از پهپاد استفاده شده است.

پمپئو نوشته: “ما از همه ملل می‌خواهیم که یک صدا رفتار ایران را محکوم کنند. همزمان آمریکا به کمک متحدانش تلاش خواهد کرد که عرضه انرژی در جهان صدمه نبیند و ایران را به پاسخگویی در برابر پرخاشگری‌هایش وادارد.”

لیندسی گراهام، سناتور ارشد جمهوری‌خواه در واکنش به حملات پهپادی به تاسیسات نفتی عربستان در توییتر نوشته: “ایران از حوثی‌هایی حمایت می کند که امروز به تاسیسات نفتی عربستان حمله کردند. گواهی دیگر بر اقدامات ایران برای آشوب در منطقه. ایران به دنبال صلح نیست. آنها به دنبال سلاح هسته‌ای و استیلا بر خاورمیانه‌اند.”

گراهام در ادامه  نوشته: “اکنون زمان آنست که آمریکا گزینه حمله به تاسیسات نفتی ایران را روی میز قرار دهد… ایران تا با پیامدهای جدی رفتارش روبرو نشود دست از کار نخواهد کشید؛ مانند حمله به تاسیسات نفتی آنها که کمرحکومت  تهران را خواهد شکست.”

ایران هنوز واکنشی به اظهارات مقام‌های آمریکایی نشان نداده است.

محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی، بعد از حملات حوثی ها به پالایشگاه عربستان در گفت و گوی تلفنی با پرزیدنت  ترامپ، گفته که ریاض قصد دارد برای حملات تلافی‌جویانه به تاسیسات حوثی‌ها اقدام کند.

ولیعهد سعودی گفته است : «پادشاهی عربستان سعودی می‌خواهد و توانایی آن را دارد که پاسخ این تهاجم تروریستی را بدهد.

4 دیدگاه‌

  1. پهباد ساخت ملاها؟؟ یا بهتره بگیم ساخت چین و شوروی از ۲۰ سال پیش که با پول دزدی نفت وارد کرده اند.
    چند روز پیش ملاها ۶ تا موشک هوا کردند که ۵ تاش راست برگشته تو ایران. از خنده صورتمون درد میگیره.

    مرگ بر ملاها که فکری جز دزدی و تخریب در سر ندارند. حیوانات ادم نما!!

  2. کمکها ی تکنولوژی و استراتژیک اسراییل به عربستان سعودی در حفاظت از تاسیسات نفتی می‌تواند موثر باشد . از هارت و پورتهای جمهوری اسلامی نباید جا خورد ، باید متقابلا ایران را به آتش کشید ، مردم منتظرند .

Comments are closed.