حوثی ها دو موشک به سوی ریاض پرتاب کردند و خواهان مبادله اسیران جنگی عربستان با تروریست های زندانی در اسرائیل شدند

پنج سال پس از آغاز جنگ داخلی در یمن، و در اوج بحران کورونا در خاورمیانه و جهان، دولت عربستان سعودی اعلام کرد که حوثی های یمن، با تشویق و تحریک سپاه پاسداران حکومت اسلامی ایران دو فروند موشک بالستیک به سوی پایتخت آن کشور شلیک کردند، ولی پدافند هوایی عربستان آن ها را در هوا شکار کرد و متلاشی ساخت.

کلنل ترکی المالگی سخنگوی نیروهای ائتلاف عربی به رهبری عربستان، که نیروهایش علیه حوثی ها می جنگند، اعلام داشت که هر دو موشک به سوی ریاض پایتخت عربستان میزان شده بود، ولی پیش از آن که به هدف برسد، در هوا شکار شد و متلاشی گردید.

قطعات موشک ها در یک محوطه بزرگ پراکنده گردید و زیان جزئی وارد ساخت و دو تن به طور سطحی زخمی شدند.

از آن جا که حوثی های یمن افرادی فقیر و فاقد هرگونه تکنولوژی پیشرفته جنگی می باشند، آگاهان تردیدی ندارند که این موشک ها توسط سپاه پاسداران ایران در اختیار حوثی ها قرار گرفته بود. در طول سه سال اخیر، رژیم ایران توانسته است مقادیر نامعلومی موشک با بردهای مختلف به یمن قاچاق کند و در اختیار حوثی ها قرار دهد.

ارزیابی شده که در این مدت، ده کم یکصد موشک توسط حوثی ها به خاک عربستان شلیک شده و از جمله شهرهای مذهبی مکه و مدینه هدف قرار گرفته، ولی هیچ یک از موشک ها به مراکز مهم اصابت نکرده است.

با آن که رژیم ایران خود را مسلمان میداند، پرتاب موشک از سوی حوثی های نیمه شیعه، به طرف دو شهری که مقدس ترین اماکن مذهبی مسلمانان سراسر جهان است، اقدامی کفرآمیز تلقی شده است.

حوثی های یمن، به توصیه و دستور حکومت اسلامی ایران، روز گذشته (شنبه) به دولت عربستان پیشنهاد کردند که حاضرند همه اسیران جنگی آن کشور را آزاد سازند، به شرط آن که عربستان موجب آزادی همه زندانیان فلسطینی باشد که به جرم ارتکاب عملیات آدم کشی علیه شهروندان اسرائیلی، در زندان های این کشور به سر می برند.

آگاهان سیاسی گفتند که رژیم ایران با این توصیه قصد داشته یک بار دیگر خود را تنها حامی تروریست های زندانی در اسرائیل نشان دهد.