حکم اعدام یک منتقد مذهب در دیوان عالی رژیم ایران تایید، و همزمان به ۸ سال حبس محکوم شد

محمد آرمان، وکیل مدافع یوسف مهراد یکی از متهمان “سب النبی” در اراک، از تایید حکم اعدام وی در دیوان عالی کشور و صدور حکم ۸ سال حبس از بابت بخش دیگر پرونده موکلش توسط دادگاه انقلاب اراک خبر داد. وکیل تسخیری یوسف مهراد، با اشاره به اینکه موکل او باید تبرئه شود، حکم صادره و تایید آن توسط دیوان عالی کشور را نا عادلانه توصیف کرد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از امتداد، محمد آرمان، وکیل دادگستری، ضمن اشاره به پرونده موکل خود، یوسف مهراد، اظهار داشت: «پرونده موکل من به حق محرمانه بوده اما، آنچه به عنوان وکیل تسخیری ایشان می‌توانم در خصوص جزئیات آن شرح بدهم، این است که با توجه به اینکه موکل در خصوص عناوین اتهامی خود، اقراری نداشته در دادنامه بدوی که عینا مورد تأیید دیوانعالی کشور واقع شده، مستند به اقرار ضمنی که فاقد وجاهت شرعی و قانونی است محکوم به اعدام شده است.»

وی ادامه داد: «البته در جای دیگری هم مستند به علم قاضی با قطع نظر از آن، حتی اگر قبول کنیم موکلم مرتکب سب النبی شده، مشمول ماده ۲۶۳ قانون مجازات اسلامی بوده و معتقدم که موکلم بر اساس ادله محکمی در این خصوص در پرونده وجود دارد، باید به کلی تبرئه شود.»

وی عنوان داشت: «موکل من، همچنین در دادگاه انقلاب راجع به اتهاماتی دیگر نیز محاکمه و در این دادگاه به ۸ سال حبس محکوم شد که نسبت به آن اعتراضی نداشت و به این رأی تسلیم شد. لذا محکومیت کاهش یافت که آن نیز قاعدتا پس از سپری شدن مدتی از حبس می‌تواند منتهی به آزادی مشروط شود.»

وی در ادامه گفت: «در حال حاضر، تنها مشکل جدی ما در این پرونده، بحث محکومیت به اعدام موکل است که متاسفانه دیوانعالی کشور در ۸ خط و تنها با قید اینکه “اعتراض وکیل در حدی نبوده که منجر به نقض حکم شود”، حکم را تائید کرده است. به هر حال، ما نسبت به اعاده دادرسی اقدام خواهیم کرد.»

هرانا پیشتر از صدور حکم اعدام توسط شعبه ۱ دادگاه کیفری یک استان مرکزی برای دو متهم اصلی این پرونده به نام‌های سید صدرالله فاضلی زارع و  یوسف مهراد به اتهام «سب النبی» خبر داده بود. این حکم مورخ ۲ اردیبهشت ماه در زندان اراک به این شهروندان ابلاغ شده است. همچنین جلسه دادگاه بخش دیگری از پرونده یوسف مهراد به تبلیغ علیه نظام، تشکیل گروه، توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی و توهین به رهبری که به گفته وکیل مدافع وی منتهی به صدور حکم ۸ سال حبس تعزیری شده، در تاریخ ۳ خردادماه سال جاری در شعبه یک دادگاه عمومی و انقلاب اراک برگزار شده است.

یوسف مهراد در تاریخ ۴ خردادماه ۹۹، توسط نیروهای امنیتی در منزل خود در اردبیل بازداشت و نهایتا به زندان اراک منتقل شد. او پدر ۳ کودک خردسال است.

این دو شهروند پس از بازداشت به مدت ۲ ماه در سلول انفرادی نگهداری شده و به مدت ۸ ماه از حق ملاقات و برقراری تماس تلفنی با خانواده خود محروم بوده اند.

رژیم مذهبی ایران، یکی از سختگیرترین حکومت‌‌های جهان در چند قرن اخیر، در حوزه باورها و اندیشه‌های مخالف است. از این بابت او را تنها می‌توان با داعش مقایسه کرد.