حکم دو سال زندان برای محمد رضا خاتمی، به علت اعتراض او به انتخابات ۸۸ رسما اعلام شد

محمدرضا خاتمی دبیرکل سابق جبهه مشارکت و نایب رئیس مجلس در اواخر سال گذشته در یک مصاحبه تلویزیونی گفته بود  که در انتخابات سال ۸۸ به میزان ۸ میلیون رای تقلب شده است

قوه قضائیه امروز رسما اعلام کرد که محمدرضا خاتمی برادر رییس جمهور پیشین حکومت ایران  به اتهام آن چه که  “نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی درباره حوادث سال ۸۸ ” نامیده شده، به دو سال زندان محکوم کرد .

خاتمی و وکیل وی می گویند که  هنوز چنین حکمی به او و وکلای پرونده ابلاغ نشده است. ولی خبرگزاری قوه قضائیه حکومت اعلام کرد که این حکم “از طریق سامانه خدمات الکترونیکی قضایی” به وی ابلاغ شده است.

محمدرضا خاتمی دبیرکل سابق جبهه مشارکت و نایب رئیس مجلس در اواخر سال گذشته در یک مصاحبه تلویزیونی گفته بود  که در انتخابات سال ۸۸ به میزان ۸ میلیون رای تقلب شده است ودر نتیجه این تقلب، در شرایطی که “آرای صندوق ها ۳۲ میلیون بوده”، اعلام شده که ۳۹ میلیون نفر در انتخابات شرکت کرده اند که پس از این مصاحبه وی  از سوی دادستانی تهران احضار شد.

وی افزود: «قصه انتخابات سال ۸۸ یک قصه عمومی است. با سرنوشت همه، نه فقط افراد سیاسی بلکه جامعه گره خورده و با گذشت ۱۰ سال صلاح نیست این قصه همچنان محل دعوای بین نیروهایی باشد که در داخل کشور می‌خواهند، فعالیت کنند. این قصه باید خاتمه پیدا کند».

خاتمی گفته بود:  نه انتخابات ۸۸ قابل ابطال است و نه نتایج فاجع بار اقتصادی، سیاسی و اجتماعی حاصل از آن قابل جبران است .خاتمی گفت : فتنه واقعی این است که تقلب کنند وخود را پشت علی خامنه ای پنهان سازند.

علی خامنه ای پیشتر گفته بود  “جلوی هرکسی بخواهد با نتیجه آرای ملت در سال ۸۸دربیفتد می ایستیم “.بارها در سال‌های گذشته هم این اتفاق صورت گرفت و عده ای هم با نتیجه ی آراء مخالفت کردند که بنده ایستادم. برخی از آنها مقابل چشم مردم بود و دیدند اما در برخی مردم مطلع نبودند اما بنده در جریان بودم و ایستادم.”

مطابق نتایج رسمی اعلام شده از سوی حکومت انتخابات سال ۸۸، احمدی‌نژاد نزدیک به ۲۴ میلیون و ۶۰۰ هزار رای و موسوی اندکی بیش از ۱۳ میلیون و ۳۰۰ هزار رای آورده بودند.

2 دیدگاه‌

  1. قبلاً که مدعیان تقلب آمار دیگری به ماکه به آقای موسوی رأی داده بودیم وطبیعتا نگران رای خودبودیم نشان می دادند!خوب یادم هست همان اوایل، یک لیستی تهیه شده بودکه آقای موسوی رابانوزده میلیون رأی پیروزقطعی انتخابات ۸۸ نشان می داد وآقای احمدی نژاد باحدود پنج میلیون رأی آخرهای جدول حضورداشت ومی گفتند این آماراولیه واصلی انتخابات بوده (درآرشیوهای خبری آن روزهاقابل ملاحظه است). وحتی می گفتند که شخصی که این آماررا از وزارت کشوربیرون داده است بعداً فوت کرده تاماجرارابیشتر مرموز نشان دهند! حال معلوم نیست که چه شده که خواسته ی مدعیان تقلب تقلیل پیداکرده است وبه حدود هشت میلیون اختلاف رای رسیده! بنابراین، بعیدنیست درآینده باافول اقبال این اشخاص مساله به برخی تخلفات درحوزه های رای گیری مصالحه شود. والله اعلم!

Comments are closed.