حکم دیوان عالی عدالت که قرار است فردا انتشار یابد، آینده برپایی دولت جدید را رقم خواهد زد

محافل سیاسی اسرائیل و افرادی که در تدارک برپایی دولت آینده اسرائیل هستند، با بی صبری انتظار فرارسیدن شامگاه فردا را می کشند که در آن هنگام قرار است دیوان عالی عدالت اسراییل حکم خود را در مورد دادخواهی سازمان های مردمی کشور علیه حکومت، اعلام دارد.

این احتمال مطرح است که با صدور یکی از این احکام، دو حزب لیکود و آبی و سفید ناچار گردند در برخی از بندهای توافق نامه خود تغییراتی بدهند. در صورتی که این حکم شامل موارد شدیدی علیه این توافق باشد، ممکن است برپایی دولت آینده امکان ناپذیر گردد و اسرائیل به دور چهارم انتخابات زودرس کشیده شود.

ولی ارزیابی در آن است که این حکم، تنها خواستار تغییرات جزیی در توافق دو حزب خواهد شد و از جمله آن که برخی انتصاب های عمده حکومتی نباید به تاخیر افتد.

همچنین، بنی گانتس با تصویب برخی قوانین میخواهد مطمئن گردد که پس از پایان دوره هجده ماهه نخست وزیر نتانیاهو، او مقام نخست وزیر را به گانتس خواهد سپرد و به ترفندی دست نخواهد زد که موجب از سرگیری انتخابات پارلمانی و محرومیت گانتس از نخست وزیری گردد. گانتس از سران احزاب مذهبی که در جناح نتانیاهو قرار دارند، تعهد کتبی می خواهد که پس از پایان هجده ماه نخست وزیری نتانیاهو، از انتقال دولت به وی جانبداری کنند.

 

آشنایان امور سیاسی می گویند که در مذاکرات پیرامون برپایی دولت آینده، فضای بی اعتمادی شدید بین نتانیاهو و گانتس وجود دارد و این امر ممکن است همکاری آنان را دشوار کند. همچنین این پرسش مطرح است که حتی اگر نتانیاهو به قول وفا کند و یک سال و نیم دیگر، مقام نخست وزیری را به گانتس بسپارد، رهبر حزب ابی و سفید تا چه حد از همکاری و همخوابی احزاب راستگرا و به ویژه لیکود در پیشبرد برنامه های خود، به ویژه در امور سیاسی و آینده کرانه باختری برخوردار خواهد بود.

برخی خبرنگاران اسرائیلی می گویند که از سخنان شب گذشته نتانیاهو در مورد موفقیت های او در مبارزه با کورونا بوی انتخابات چهارم می رود.

آن چه موجب شگفتی می باشد این واقعیت است که گرچه همگان می پذیرند که هدف همه مانورهای سیاسی نتانیاهو، گریز از محاکمه و ترک مقام نخست وزیری است، ولی محبوبیت او در میان مردم نه تنها کاهش نیافته، بلکه بالا رفته است.

طرفداران لیکود با دلگرمی از این واقعیت، می گویند که تعیین کننده اصلی، رای مردم است و نه رای قضات. مخالفان او می گویند که این شیوه برخورد، نشان بی احترامی به سیستم قضایی اسرائیل است که از مقام والای بین المللی برخوردار می باشد و نشان پرافتخار دموکراسی اسرائیل است.

برخی تحلیلگران می گویند که اگر نتانیاهو توافق با گانتس را برهم زند، به احتمال زیاد خواهد توانست یک دولت محدود برپا سازد و ناچار نشود نیمی از دوران نخست وزیری را به فرد دیگری بسپارد.