حکم ۲۰ سال زندان اسدالله اسدی توسط دادگاه تجدید‌نظر بلژیک تایید شد

دادگاه تجدیدنظر آنتورپ در بلژیک اعلام کرد : حکم اسدالله اسدی، دیپلمات ایرانی که به اتهام اقدامات «تروریستی» به ۲۰ سال زندان محکوم شده بود مورد تایید قرار گرفت.

اسدالله اسدی به همراه سه همدست دیگرش  به اتهام برنامه‌ریزی برای بمب‌گذاری در تجمع سالانه “سازمان مجاهدین خلق ایران” در فرانسه در تابستان سال ۲۰۱۸، به ۲۰ سال زندان محکوم شد.

دیگر متهمان، نسیمه نعامی به ۱۸ سال، همسرش امیر سعدونی به ۱۷ سال، و مهرداد عارفانی به ۱۵ سال زندان محکوم شدند.

دیمیتر دی پیکو، وکیل پرونده اسدی به شبکه خبری  «العربیه» در بلژیک گفت موکلش از حق تجدید نظر در مورد حکم ۲۰ سال زندان که دادگاه کیفری آنتورپ در ماه فوریه گذشته علیه او صادر کرد، صرف نظر کرده است.

این در حالی است که نسیمه نعامی، امیر سعدونی و مهرداد عارفانی، فرم تقاضای تجدید نظر را امضاء کرده‌اند.

همزمان “سازمان مجاهدین خلق” که طرف اصلی دعوی در این پرونده هستند، با ابراز خرسندی از اولین محکومیت رسمی و قانونی و عملی دیپلمات رژیم ایران به اتهامات تروریستی، گفت این رژیم “در وحشت از یک شکست و فضاحت بزرگتر” به سر می‌برد.

دبیرخانه “شورای ملی مقاومت ایران” هم با انتشار  بیانیه‌ای خواستار «محاکمه و اخراج مأموران و مزدوران اطلاعات و سپاه پاسداران از اروپا، ابطال پاسپورت‌های پناهندگی و تابعیت آنها و تعطیل سفارتخانه‌ها و مراکز رسمی و غیررسمی رژیم ضرورت مقابله با تروریسم و جنایت‌های بعدی و لازمهٔ امنیت کشورهای اروپایی» شد.

در این بیانیه آمده است، مریم رجوی، رئیس شورای ملی مقاومت، ضمن هشدار نسبت به «هر گونه زد و بند» با رژیم تهران گفت: « سردمداران این رژیم که سرنخ صدور تروریسم در ۴ دهه گذشته دست آنها بوده، باید در برابر عدالت قرار گیرند».

گفتنی است اسدالله اسدی دیپلمات سفارت ایران در اتریش در تابستان ۲۰۱۸ و در راه بازگشت از لوکزامبورگ، در آلمان بازداشت و با حکم دادگاه به پلیس بلژیک تحویل داده شد.

همزمان مقام‌های قضایی آلمان هم  اعلام کردند مصونیت دیپلماتیک اسدی به محل ماموریتش در اتریش محدود می‌شود و او هنگام عبور از این کشور در حال انجام ماموریت دیپلماتیک نبوده است.

در پرونده توطئه برای حمله به تجمع «سازمان مجاهدین خلق ایران» در پاریس، امیر سعدونی و نسیمه نعامی، زوج ایرانی ساکن بلژیک و مهرداد عارفانی قرار بود یک بمب نیم کیلویی حاوی مواد منفجره قوی را در آن همایش منفجر کنند.

این نخستین بار است که یک دیپلمات ایرانی مشغول به کار، با اسناد و مدارک کافی در دادگاه‌های اروپا با اتهام تروریستی محکوم می‌شود.

در جریان پرونده این دیپلمات ایرانی  اعلام شده بود که اسدالله اسدی بمب ساخته‌شده در ایران را با هواپیمای مسافربری به اتریش برده و سپس در لوکزامبورگ تحویل نعامی و سعدونی داده بود که قبل از انجام عملیات به همراه عارفانی توسط سرویس‌های اطلاعاتی بلژیک و فرانسه دستگیر شدند و اقدام آنها برای بمب‌گذاری خنثی شد.