حکومت اسلامی ایران، از دیدار نخست وزیر اسرائیل از سلطان نشین عُمان ابراز ناخرسندی عمیق کرد

دیدار سلطان قابوس و نخست وزیر اسرائیل در مسقط

حکومت اسلامی ایران نسبت به خبر دیدار نخست وزیر اسرائیل از سلطان نشین عُمان واکنش بسیار ناخرسندانه ای نشان داد و به کشورهای عرب توصیه کرد که از نزدیکی به اسرائیل پرهیز کنند.

در حالی که رژیم ایران به شیوه های مختلف می کوشد بر کشورهای منطقه مسلط شود، و به عملیات جنگی و تخریبی در همه این کشورها ادامه می دهد، ادعا کرد که هدف بنیامین نتانیاهو از دیدار از عمان، فرافکنی بین کشورهای عرب و رژیم ایران می باشد. این ادعا در حالی مطرح می شود که شکاف بین کشورهای عرب و رژیم ایران به اوج رسیده و امیرنشین ها در دفاع از خود قصد دارند به اقدامات متقابل علیه رژیم ایران دست بزنند.

دیدار رسمی نخست وزیر اسرائیل از مسقط و استقبال گرمی که سلطان قابوس از وی به عمل آورد، می تواند برای رژیم ایران بسیار دردناک باشد. زیرا عُمان، با سیاست بیطرفانه ای که دارد، همیشه یک تکیه گاه سیاسی برای حکومت ایران در ایجاد ارتباط با ایالات متحده و برخی کشورهای دیگر بوده است.

با آن که سلطان نشین عُمان اسرائیل را به رسمیت نمی شناسد، ولی جریان دیدار نتانیاهو از آن سرزمین به صورت علنی و در ابعاد گسترده در رسانه های جهان عرب انعکاس یافت.

به گفته آگاهان، این دیدار نشان می دهد که تا چه حد، مناسبات امیرنشین های عرب با اسرائیل، به سوی روند عادی سازی پیش می رود.

هم اکنون جودوکاران اسرائیلی نیز در امارات عربی متحده حضور دارند و در مسابقات بین المللی که در ابوظبی برگزار می شود، به صورت علنی شرکت می کنند.

این دومین دیدار یک نخست وزیر اسرائیل از غمان است، ولی نخستین سفر رسمی محسوب می شود.

بیست و دو سال پیش، زنده نام شیمعون پرس که در آن هنگام نخست وزیر اسرائیل بود، از مسقط دیدن کرد. ولی آن سفر به طور غیر رسمی انجام گرفت.

دیدار نخست وزیر اسرائیل و همراهان به سلطان نشین عمان، روز پنجشنبه (پریروز) انجام گرفت و او دیروز (آدینه) به کشور بازگشت. خانم سارا نتانیاهو همسر نخست وزیر نیز او را در این سفر همراهی می کرد.

در سفر نتانیاهو به عمان، رئیس سرویس امنیت خارجی اسرائیل (موساد) و گروهی از مشاوران و شخصیت های سیاسی حضور داشتند. ولی سلطان قابوس از نتانیاهو درخواست کرد که ساعتی نیز بدون حضور همراهان، گفتگو کنند.

چند روزی پیش از این دیدار، محمود عباس رئیس حکومت خودگردان فلسطینی نیز از عمان دیدن کرده بود و بنابراین، احتمال می رود که درباره روند صلح اسرائیلی – فلسطینی نیز گفتگوهایی به عمل آمده است. ولی تحلیلگران ارزیابی می کنند که موضوع اصلی گفتگوها، پیشبرد روابط اسرائیل با امیرنشین ها و همچنین مساله دخالت های رژیم ایران در امور کشورهای عرب بوده است

آگاهان سیاسی گفتند که انتظار می رود در هفته ها و ماه های آینده، شمار دیگری از بلندپایگان سیاسی اسرائیل، از امیرنشین ها دیدن کنند.

به گفته تحلیلگران، همکاری با اسرائیل، می تواند برای امیرنشین ها از هر لحاظ سودمند باشد. این همکاری، نه تنها پشتوانه ای در برابر زیاده خواهی های رژیم ایران در منطقه است، بلکه دانش و تکنولوژی اسرائیل می تواند برخی مشکلات زیستی در امیرنشین را حل کند که یکی از آن ها پالایش آب دریا و تولید آب آشامیدنی و بازیافت آب مصرف شده باشد.

اسرائیل همچنین می تواند در امور دادوستد بازرگانی با کشورهای جهان، به امیرنشین ها یاری دهد.

نتانیاهو دو روز پیش در سخنانی گفته بود که تکنولوژی پیشرفته اسرائیل، می تواند عاملی برای گسترش مناسبات بین اسرائیل و کشورهای عرب باشد.

برخی محافل خبری می گویند که اکنون چندین سال است یک دفتر نمایندگی سیاسی اسرائیل، در مسقط فعال است و روابط بین دو کشور را تنظیم می کند.

آگاهان می گویند که ایالات متحده از تحکیم مناسبات اسرائیل با سلطان نشین عمان می تواند بسیار خرسند باشد  زیرا این امر می تواند به برنامه دولت واشنگتن برای به وجود آوردن ائتلافی علیه حکومت اسلامی ایران کارساز باشد.

در بیانیه وزارت خارجه کمک اسلامی در واکنش به سفر بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل به سلطان نشین عمان از جمله آمده است که اسرائیل در پی ایجاد اختلاف و تفرقه در بین کشورهای مسلمان است.

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه حکومت اسلامی در واکنش به دیدار آقای نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل بی آنکه نامی از سلطان نشین عمان بیاورد گفت از نظر ما کشورهای اسلامی منطقه نباید تحت فشار کاخ سفید برای اسرائیل فضای تحرک ایجاد کنند آنچه او مسائل و مشکلات نامید بدهند هدف این رژیم ایجاد اختلاف و فرافکنی است.

تحلیلگران گفتند که سلطان عمان با اسرائیل دارای روابط دوستانه است و نمی خواهد این روابط خدشه ای وارد شود  این یک امر مسلم است که هر کشوری با کشورهای دیگر جهان مناسبات دوستانه و همکاری های گسترده داشته باشد.

تلاش‌های اسرائیل برای نزدیک شدن به کشورهای عرب اقدام طبیعی هر کشوری است که می‌خواهد موقعیت منطقه خود را تقویت کند و با تمام کشورها مناسبات دوستانه داشته باشد.

منابع خبری گفتند که اسرائیل و عمان در چند دهه اخیر شاهد دیدارها و گفتگوهای میان مقامات دو کشور بوده است.

اسحاق رابین نخست وزیر پیشین اسرائیل در سال ۱۹۹۴ میلادی به مسقط سفر کرد و با سلطان قابوس پادشاه عمان دیدار و گفتگو کرد و یک سال بعد سال ۱۹۹۵ میلادی نیز وزیر خارجه عمان به اسرائیل رفت و در مراسم تشییع جنازه روانشاد اسحاق رابین شرکت کرد و با شیمون پرز نخست وزیر وقت اسرائیل دیدار و گفتگو کردند.

یک دیدگاه

  1. راه درست همین است؛ برای گسترش صلح باید بدنبال افراد صلحجو رفت تا ایدئولوژی حکومت ایران را به چالش بکشند؛ نه دیکتاتورهایی که هر لحظه دست به دیوانگی میزنند و جنایات حکومت جمهوری اسلامی را کمرنگ جلوه میدهند.

Comments are closed.