حکومت اسلامی ایران،  عربستان را به داشتن برنامه پنهانی برای دستیابی به سلاح هسته‌ای متهم کرد 

کاظم غریب آبادی، نماینده حکومت اسلامی ایران در وین از آژانس بین المللی انرژی اتمی خواست که در خصوص گزارش‌ها درباره ساخت کارخانه تولید کیک زرد توسط عربستان سعودی و آنچه که “برنامه پنهانی هسته‌ای این کشور” خوانده، شفاف سازی کرده و گزارشی را به اعضای آژانس ارائه کند.

غریب آبادی گفت:  عربستان سعودی هیچ رآکتور فعال تحقیقاتی و نیروگاهی ندارد که بخواهد دنبال تولید کیک زرد باشد، همین مساله‌ و عدم بازرسی و پیگیری بازرسان آژانس “نگرانی ها درخصوص یک برنامه پنهانی سلاح هسته ای در این کشور را تقویت می کند.”

عربستان از جمله کشورهایی است که پیمان منع گسترش سلاح‌های اتمی را امضا کرده و بارها خواهان ایجاد خاورمیانه‌ای عاری از سلاح‌های اتمی شده بود.

ولیعهد عربستان نیز سال گذشته خواستار اقدام جامعه بین‌المللی برای جلوگیری از دستیابی حکومت اسلامی  ایران به تسلیحات اتمی در آینده شده بود و هشدار داده بود که در صورتی که رژیم ایران در صدد دستیابی به اسلحه اتمی باشد، عربستان سعودی نیز همین هدف را دنبال خواهد کرد.

دولت سعودی نیز پیشتر از تصمیم خود برای ساخت شانزده راکتور اتمی تا سال ۲۰۳۰ خبر داده و گفته بود که هدف از این برنامه، کاهش وابستگی بخش انرژی به نفت و گاز و استفاده از نیروی اتم برای تامین بخشی از نیاز داخلی به برق است.

ریک پری وزیر انرژی آمریکا نیز سال گذشته  تایید کرد که چند مجوز برای فروش تکنولوژی هسته‌ای به عربستان سعودی صادر کرده است.

کشورهای مختلفی از جمله روسیه و کره جنوبی نیز در حال رقابت با شرکت‌های آمریکایی هستند تا بتوانند در زمینه ساخت نیروگاه هسته‌ای با عربستان قرارداد ببندند.

کاظم غریب آبادی از  سازمان آژانس بین المللی انرژی اتمی خواست درباره ساخت کارخانه تولید کیک زرد در عربستان سعودی شفاف سازی کرده و گزارشی را به اعضای آژانس ارائه کند.

وال استریت ژورنال نیز چهار روز پیش نوشته بود که عربستان سعودی به کمک چین کارخانه تولید کیک زرد ساخته است.