حکومت اسلامی ایران:مصادره بنزین ارسالی برای ونزوئلا، توسط آمریکا را «دزدی دریایی» نامید

پس از اقدام ایالات متحده برای  مصادره  بنزین ارسالی تهران به ونزوئلا و فروش آن، اکنون سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه  ایران دولت واشنگتن را متهم کرد که مثل «دزدان دریایی کارائیب» رفتار می‌کند.

سعید خطیب زاده، با انتشار پیامی در توییتر نوشت:« این محموله البته متعلق به ایران نبوده، اما «در هرصورت قطعا نفت شخص دیگری به سرقت رفته است. و هیچ فرد متمدنی، به دزدی افتخار نمی‌کند».

ایالات متحده پیشتر اعلام کرد :   ۱.۱ میلیون بشکه بنزین ارسالی ایران برای ونزوئلا را که ماه گذشته ضبط کرده بود فروخته است.

آگاهان امور می گویند : این جدیدترین مورد از اعمال فشارهای واشنگتن به تهران در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آمریکاست که روز ۱۳ آبان برگزار خواهد شد.

رژیم اسلامی ایران پیش از این نیز اعلام کرده بود که نفت مصادره شده به‌ صورت فوب به ونزوئلا فروخته شده و پول آن نیز تسویه شده است. ولی طبق حکم مصادره‌ای که وزارت دادگستری آمریکا صادر کرده این محموله متعلق به شرکت‌های وابسته به سپاه پاسداران بوده و شرکت‌های حمل و نقل سعی کرده بودند در بارنامه این موضوع را پنهان کنند.

یادآور می شود که حکم مصادره این محموله همزمان با تحریم ۱۱ فرد حقیقی و حقوقی ایرانی از سوی وزارت خارجه و وزارت خزانه‌داری آمریکا به دلیل مشارکت در خرید و فروش محصولات نفتی ایران منتشر شد.

پیشتر نیز واشنگتن اعلام کرده بود  که یک محموله موشک‌های ارسالی ایران به مقصد یمن را ضبط کرده است. اما تهران  این خبر را تکذیب کرد و گفت دولت آمریکا با انتشار این خبر قصد دارد اقدامات خود برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران را توجیه کند.

شایان گفتن است که حکومت ایران بارها اظهارات عربستان سعودی و ایالات متحده  در مورد کمک تسلیحاتی به شورشیان حوثی را تکذیب کرده است.