حکومت اسلامی ایران با نهادی که توسط یک بازرگان یهودی ضد اسرائیلی پایه گذاری شده، همکاری داشت

افشاگری های محمد جواد ظریف در مباحثات این هفته در مجلس شورای اسلامی، از نوعی روابط پنهان و آشکار حکومت ایران در همکاری با نهادهای ضد اسرائیلی در اروپا و آمریکا پرده برداشت. ظریف در پاسخ به اتهامات گزنده نمایندگان مجلس که حتی از واژه “جاسوسی” و “خیانت” استفاده کرده بودند، فاش ساخت که رژیم ایران با یک رشته نهادهای اروپایی و آمریکای در تماس و همکاری بوده که یکی از آن ها نهادی به نام “موسسه جامعه باز” می باشد که هزینه آن را یک یهودی ضد اسرائیلی به نام “جورج سوروس” تامین می کند.

رژیم ایران در گذشته بارها این نهاد را “صهیونیستی” لقب داده و فعالیت های آن را مشکوک جلوه گر می ساخت. ولی محمد جواد ظریف در پاسخ های خود در مجلس، تاکید کرد که رژیم ایران در سال های پیش از آن که وی به سمت سفیر حکومت ایران در سازمان ملل منصوب شود نیز، با نهاد جورج سورس در ارتباط بوده و با آن همکاری داشته است.

مباحثات مجلس که جنجال شدیدی برانگیخت، بخشی از تلاش جناح تمامیت خواه رژیم به هدف برانداختن دولت حسن روحانی و یا دست کم، مقصر قلمداد ساختن آن در رابطه با بحران اقتصادی شدید کنونی صورت گرفت.

در پاسخ به این ادعای برخی نمایندگان مجلس، که ظریف با عواملی در آمریکا در ارتباط بوده که گرایش هایی به سود ایالات متحده و علیه رژیم ایران دارند، به صراحت گفت که او در دوران خدمت خود در سازمان ملل، در بسیاری از نهادهای آمریکایی سخنرانی کرده و گزارش آن را برای وزارت خارجه فرستاده و همگان از این فعالیت او آگاه بوده اند.

ظریف گفت که ارتباط و همکاری حکومت ایران با نهادی که هزینه آن توسط جورج سوروس تامین می شود، پیش از آن که وی به خدمت در سازمان ملل منصوب شود، وجود داشته، ولی او این همکاری را منظم ساخته و به آن شکل ثابتی داده بود.

نهادی که جورج سوروس با نام “موسسه جامعه باز” برپا ساخته در چندین کشور جهان فعال است ولی درباره نوع فعالیت خود اطلاعات جامعی منتشر نمی سازد و از ماهیت واقعی این نوع فعالیت ها خبر موثقی در دست نیست. این موسسه می گوید که برای پیشرفت دموکراسی در جهان فعالیت می کند ، ولی از ماهیت دقیق این نوع فعالیت ها خبری در دست نیست.

در مورد نوع همکاری های رژیم ایران با این موسسه، ارزیابی شده که هدف، پیشبرد مساله برجام و تحریم چهره رژیم ایران در جامعه چهانی بوده است.

رسانه های همگانی در ایران و به ویژه روزنامه کیهان تهران، بارها در مقاله ها و گزارش های خود، فعالیت موسسات وابسته به جورج سوروس را “مشکوک” نامیده و او را “صهیونیست” خوانده بودند.

برخی آگاهان ارزیابی کردند که “موسسه جامعه باز” به ریاست جورج سوروس، از جمله با نهادی به نام “نایاک” همکاری داشته که کارچاق کن حکومت ایران در نهادها و تشکیلات دولتی ایالات متحده بوده است.

یک دیدگاه

  1. یعنی ما باور کنیم که جرج سوروس رویایی و جنایت کار مخالف شماست؟از ترفند حاجی خوبِ حاجی بدِ استفاده میکنین؟نتیجه نداره این ترفندهای نخ نما شده

Comments are closed.