حکومت اسلامی ایران سازوکار پیشنهادی اروپا را تحقیرآمیز می خواند و از آن ابراز ناخرسندی می کند، ولی پیشنهاد بهتری وجود ندارد

کشورهای اروپایی با صدور قطعنامه ای از ادامه برنامه های موشکی حکومت ایران ابراز نگرانی کرده اند

رژیم ایران، در واکنش به اعتراض کشورهای اروپایی نسبت به ادامه برنامه های موشکی رژیم، ادعا کرد که این موشک ها را برای دفاع از خود می خواهد. آگاهان می گویند که تولید موشکهای کوتاه برد، برای توجیه این ادعا می تواند تا  حدودی قانع کننده باشد. ولی معلوم نیست که مورد تهدید قرار دادن یک کشور اروپایی که شش هزار کیلومتر از ایران فاصله دارد چگونه می تواند امنیت کشور را تامین کند؟

کشورهای اروپایی با صدور قطعنامه ای از ادامه برنامه های موشکی حکومت ایران ابراز نگرانی کرده اند. کارشناسان غربی ارزیابی می کنند که حکومت قصد ساخت موشک هایی را دارد که بتواند پایتخت های کشورهای اروپای غربی را نیز هدف قرار دهد.

رژیم امیدوار است که در آینده بتواند بمب اتمی تولید کند و آن را در کلاهک موشک های دوربرد قرار دهد و بدین سان، امنیت کشورهای اروپایی را  به خطر اندازد.

به گفته آگاهان، رژیم ایران دو هدف از این برنامه دنبال می کند: یکی آن که اروپاییان جرات نکنند نسبت به اقدامات استعماری رژیم ایران برای تسلط بر کشورهای همسایه، زبان به اعتراض بگشایند و دوم آن که دولت های غربی جرات نکنند بر رژیم ایران فشار آورند که به سرکوب مردم خود پایان دهد و آزادی و دموکراسی برقرار کند.

کارشناسان میگویند که علت اصلی آزمایش فضایی اخیر ایران که هدف از آن ظاهرا قرار دادن یک ماهواره در مدار زمین بود، آزمایش کردن موشک بالستیک آن بوده است که بعدها به صورت یک موشک زمین به زمین عمل کند و تا پایتخت های کشورهای غرب اروپا برد داشته باشد.

به گفته آگاهان، هدف بعدی برنامه های موشکی حکومت ایران، تولید موشک هایی با برد یازده هزار کیلومتر، برای هدف قرار دادن سواحل شرقی ایالات متحده است.

گفتنی است که دولت کره شمالی نیز همیشه کوشیده است از طریق تولید قدرت اتمی و موشکی، کشورهای غربی را از تلاش برای برانداختن حکومت کمونیستی باز دارد.

محمد جواد ظریف در حالی ادعا می کند که تنها هدف قدرت موشکی، تامین امنیت ایران است و جنبه تعرضی ندارد، که فرماندهان سپاه پاسداران بارها ادعا کرده اند که با یک حمله موشکی، می توانند اسرائیل را نابود کنند.

همچنین یادآوری می شود که رژیم روی بدنه یکی از موشک ها به زبان عبری نوشته بود که اسرائیل باید نابود شود.

در ابراز نگرانی کشورهای اروپایی از برنامه های موشکی حکومت ایران، که روز گذشته (دوشنبه) انتشار یافت، یادآوری شده که در قطعنامه شماره ۲۲۳۱ شورای امنیت که همزمان با به دست آمدن توافق برجام به تصویب رسید، از رژیم ایران خواسته شده برنامه های موشکی خود را متوقف سازد. ولی حکومت ادعا می کند که این قطعنامه جنبه توصیه دارد و اجرای آن اختیاری می باشد و حکومت اسلامی هرگز حاضر نخواهد شد برنامه های موشکی خود را کنار گذارد.