حکومت اسلامی ایران و ترکیه  با تحریک مسلمانان به کارزار نفرت پراکنی علیه فرانسه دست زدند

امانوئل پتی، معلم تاریخ و جغرافیای یک مدرسه راهنمایی

بدنبال تحریکات اخیر مقام‌های حکومت  اسلامی علیه فرانسه درباره موضوع اسلامگرایی در این کشور، محمدباقر قالیباف، مقام‌های فرانسوی را «بی‌خرد و لجوج» خواند. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، نیز در این باره گفت: «به رئیس‌جمهوری فرانسه که با میلیون‌ها نفر از پیروان ادیان مختلف چنین رفتار می‌کند چه چیزی می‌توان گفت، او به روان‌درمانی نیاز دارد».

در همین زمینه  رسانه‌های وابسته به حکومت اسلامی ایران نیز کارزاری را علیه فرانسه به راه انداخته‌اند. پیشتر در جریان انتشار کاریکاتورهای پیامبر اسلام در نشریه شارلی ابدو، نیروهای بسیجی به سفارت فرانسه در تهران حمله کردند.

همچنین سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز گفت: این اقدام  «غیر قابل توجیه است .بدون شک موضع غیرقابل توجیه مقامات فرانسوی، پاسخ مناسب و مدبرانه به افراطی‌گری و خشونتی که در جای خود محکوم است، نمی‌باشد و بیش از پیش موجب تنفر پراکنی می‌گردد».

علی خامنه‌ای، نیز در این باره  اعلام کرد: «گناه بزرگ و نابخشودنی یک نشریّه‌ فرانسوی در اهانت به چهر‌ه‌ نورانی و قدسی حضرت رسول اعظم بار دیگر عناد و کینه‌ شرارت‌بار دستگاه‌های سیاسی و فرهنگی دنیای غرب با اسلام و جامعه‌ مسلمانان را آشکار ساخت.»

خامنه‌ای مدعی شد: «بهانه‌ آزادی بیان برای محکوم نکردن این جرم بزرگ که از سوی برخی سیاستمداران فرانسوی گفته شده کاملاً مردود و غلط و عوام‌فریبانه است».

مقام‌های ترکیه نیز در زمینه موضوع اسلام گرایی در فرانسه به رهبران این کشور توهین کرده‌اند که موجب فراخوانده شدن سفیر فرانسه به پاریس شد.

پایگاه خبری المنار ، گروه شبه نظامی تحت حمایت ایران علیه و وابسته به حزب الله لبنان نیز با انتشار بیانیه ای نوشت: «آنچه در فرانسه منتشر شد، احساسات بیش از دو میلیون مسلمان از جمله مسلمانان و عرب های مقیم اروپا و فرانسه را جریحه دار می سازد.»

خبرگزاری ایرنا نیز در کارزاری تبلیغاتی، در خبری نوشت: «موج تخلیه فروشگاه کشورهای عربی از کالاهای فرانسوی به اردن رسید.» ایسنا نیز نوشت: « پویش تحریم کالاهای فرانسوی در کشورهای اسلامی و عربی.»

به نظر می‌رسد که رژیم  ایران و ترکیه بیش از دیگر دولت‌های اسلامی در تلاشند تا برای پیشبرد اهداف سیاسی خود، مسلمانان را علیه دولت فرانسه تحریک کنند.

این در حالی است که رهبران حکومت اسلامی  ایران سربریدن امانوئل پتی، معلم تاریخ و جغرافیای یک مدرسه راهنمایی در حومه پاریس توسط یک اسلامگرا را محکوم نکرده‌اند.

امانوئل مکرون چهارشنبه گذشته در مراسم ادای احترام به ساموئل پَتی، دبیر تاریخ در یکی از دبیرستان‌های فرانسه که روز جمعه هفته گذشته بدست یک افراط گرای چچن به قتل رسید، گفت:  «آقای آموزگار، ما درس آزادی شما را دنبال می‌کنیم و کاریکاتور را کنار نمی‌گذاریم، حتی اگر دیگران عقب نشینی کنند.»