حکومت اسلامی گزارش رویترز درباره انتقال موشک های بالستیک ایران به عراق را به شدت تکذیب کرد


سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی گزارش خبرگزاری رویترز درباره انتقال موشک های بالستیک ایران به عراق را به شدت تکذیب کرد و آنرا ادعایی واهی بی‌معنا و مضحک دانست.

به  گزارش خبرگزاری صدا و سیما بهرام قاسمی شنبه این گزارش را بی ربط و از اساس دروغ خواند که به گفته او صرفاً با هدف ایجاد هراس نزد کشورهای منطقه و در ادامه سیاست های ایران هراسی و ایران گریزی منتشر شده است.

وی تأکید کرد که این گونه خبرها اخبار کاملاً کذب و مضحک است که هدفی جز تحت تاثیر قرار دادن روابط خارجی ایران به خصوص روابط با همسایگان را در بر ندارد.

العالم شبکه عربی زبان تلویزیون ایران نیز هدف از انتشار این گزارش را تاثیرگذاری بر اهل سنت عراق دانست.

خبرگزاری رویترز روز جمعه نهم شهریور به نقل از منابع غربی از انتقال موشک های بالستیک جمهوری اسلامی به عراق و تلاش برای تولید این نوع موشک در خاک عراق خبر داده بود.

وزیر امور خارجه آمریکا انتقال موشک های بالستیک ایران به گروه های شیعه در عراق را در صورت درستی خبر نقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل دانسته است.

وزیر خارجه آمریکا روز شنبه در پیامی در تویتر شخصی خود در واکنش به خبر انتقال موشک های بالستیک ایران به عراق نوشت انتقال موشک‌های ایران  به عراق اگر درست باشد نقض فاحش حاکمیت عراق و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است بغداد باید خودش درباره حق حاکمیت خود تصمیم بگیرد نه ایران.

دولت آمریکا همچنین می‌گوید از تشکیل دولت میانه‌رو در عراق استقبال می‌کند حکومتی که میان شیعیان و سنی مذهب های عراق و دیگر گروه‌ها وحدت و یکپارچگی ایجاد کند و یک سیاست مستقل ملی در پیش بگیرد.

البته تلاش جمهوری اسلامی برای نشاندن یکی از عوامل خود در راس حکومت عراق همچنان ادامه دارد ولی از آنجا که هم مقتدی صدر و هم مردم عراق دیگر روابط آنچنانی با جمهوری اسلامی ندارند بعید به نظر می‌رسد که این بار ایران به اهداف خود در اعمال نفوذ در دولت عراق توفیقی حاصل کند.