حکومت ایران، اعلام کرد برای پرداخت غرامت قربانیان انهدام هواپیمای اوکراینی تصمیم نگرفته‌ایم

محمدباقر نوبخت، رییس سازمان برنامه و بودجه ایران اعلام کرد که این کشور درباره گنجاندن موضوع پرداخت غرامت هواپیمای اوکراینی در لایحه بودجه ۱۴۰۰ به نتیجه نرسیده است.

او در ادامه افزود: «موضوع پرداخت غرامت هواپیمای اوکراینی در لایحه بودجه ۱۴۰۰ یک گمانه‌زنی بود وگرنه هنوز درباره پرداخت غرامت به جمع‌بندی نرسیده‌ایم که بخواهیم اعداد و ارقامی برای آن مشخص کنیم. بنابراین معتقدم انتشار این خبر بیشتر ناشی از گمانه‌زنی‌ها بوده است.»

پیشتر نیز روزنامه شرق، نوشته بود که دولت حسن روحانی، بابت پرداخت غرامت سرنگون کردن هواپیمای مسافربری اوکراینی، تا سقف ۲۰۰ میلیون یورو از صندوق توسعه ملی برداشت خواهد کرد.

لعیا جنیدی، مشاور حقوقی روحانی نیز پیشتر گفته بود: «بالاخره تمام نهادهای ذی‌ربط دارند از همین منابع استفاده می‌کنند و اگر پرداخت غرامت را داخل‌دستگاهی هم بکنید آخرش این جور نیست که غرامت فردی پرداخت شود.»

او افزود: «زمانی پیش می‌آید که یک فرد مرتکب تخلف می‌شود، اما فرد که نمی‌تواند این منابع را تامین کند. پس مآلاً از منابعی که به دستگاه‌ها اختصاص داده می‌شود، استفاده می‌شود.»

هواپیمای مسافربری اوکراینی با ۱۷۶ سرنشین، بامداد ۱۸ دی ماه، توسط موشک‌های پدافند سپاه پاسداران سرنگون شد و تمامی سرنشینان آن کشته شدند.