حکومت ایران، در کمتر از سه ماه هزار سانتریفیوژ در نطنز نصب کرد

در ادامه تهدیدات هسته ای حکومت ایران ، بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی حکومت ایران در یک کنفرانس مطبوعاتی در حاشیه بازدید محمدباقر قالیباف رئیس مجلس ایران از تأسیسات غنی‌سازی فُردو از نصب ۱۰۰۰ سانتریفیوژ از نوع “آی‌آر۲‌ام” در تاسیسات نطنز در کمتر از ۳ ماه خبر داد.

کمالوندی تأکید کرد: «اگر تحریم‌ها برداشته نشود، ما خروج از پروتکل الحاقی را به موقع و در صورت موافقت پارلمان و دولت، اجرا خواهیم کرد.»

او افزود: «ظرفیت هسته‌ای ما قابل مقایسه با سال‌های گذشته نیست زیرا اکنون ۱۷ کیلوگرم ذخایر اورانیوم وجود دارد که تا سطح ۲۰ درصد غنی‌سازی شده‌اند.»

همزمان قالیباف نیز گفت که وقتی آمریکا به توافق هسته‌ای پایبند نباشد، ایران “هیچ وظیفه‌ای” در این زمینه ندارد.

پیشتر نیز آنتونی بلینکن وزیر خارجه جدید آمریکا گفته بود که اگر ایران به تعهدات برجامی خود عمل کند، ایالات متحده به توافق بازخواهد گشت.

این در حالی است که قالیباف بدون اشاره به اظهارات وزیر امور خارجه آمریکا گفت «زمانی که آنها به برجام پایبند نباشند، ما هیچ تعهدی نداریم.»

قالیباف گفت: «هنگامی که آن‌ها به تعهدات خود عمل کنند، یعنی همه تحریم‌ها را برداشته و مشکلات بانکی، نفتی و تجاری ما بر طرف شد، ما می‌توانیم با ارائه گزارش‌های دوباره به پارلمان، مطابق مواد ۳۶ و ۳۷ توافق‌نامه، به تعهدات خود بازگردیم.

او افزود: «ما در غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم که قرار بود سالانه ۱۲۰ کیلوگرم باشد، بسیار پیشرفت کرده‌ایم و ظرف یک ماه، ۱۷ کیلوگرم غنی سازی کردیم.»

اقتصاد ایران از زمان خروج دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا از برجام در مه ۲۰۱۸ دچار مشکلات فراوانی است.

مقامات ایرانی بر این باورند که سیاست دولت بایدن همچنان، ادامه سیاست “فشار حداکثری” است که از سوی دولت ترامپ دنبال می‌شد.

حسام‌الدین آشنا مشاور حسن روحانی نیز در باره اظهارات  بلینکن وزیر خارجه جدید آمریکا در نخستین نشست مطبوعاتی خود را ادامه “میراث شوم” ترامپ توصیف کرد.

بلینکن در ادامه سخنان خود خواستار توافقی گسترده‌تر با ایران و اصلاح برجام شد به شکلی که این توافق جدید، شامل موضوع دخالت‌های منطقه‌ای ایران و برنامه موشکی این کشور شود.

علیرضا میریوسفی سخنگوی هیئت نمایندگی ایران در سازمان ملل نیز در این باره گفته است:  «اقدامات ایران در چارچوب توافق هسته‌ای است و تعهدات خود را طبق ماده ۳۶ برجام، کاهش داده ‌است.»

 

میریوسفی افزوده است  که دولت جدید ایالات متحده، مانند دولت قبلی، توافق هسته‌ای را نقض می‌کند.