حکومت ایران ، برای بازگرداندن اجساد خانواده ایران نژاد به وطن شان  گفت: بودجه ای برای  دفن  آنان در کشور نداریم  

یکی از دوستان خانواده ایران نژاد که جان خود را به خاطر غرق شدن قایق حامل پناهجویان از دست دادند به روزنامه شرق وابسته به اصلاح طلبان گفته است که برای بازگرداندن اجساد این افراد به ایران، “مشکل مالی وجود دارد. ”

او  گفته است تلاش می‌شود اجساد برای خاک‌سپاری به کشور برگردانده شود و نماینده سردشت در مجلس نیز  گفته است که برای انتقال اجساد حدود ۳۰۰ میلیون لازم است که تامین این هزینه برای خانواده ایران نژاد “غیر ممکن است. ”

کمال حسین‌پور، نماینده سردشت در مجلس درباره ماجرای غرق شدن یک خانواده پنج نفری در راه بریتانیا، گفته است که “از پنج ماه پیش بیش از هزار نفر از مردان و زنان جوان سردشتی از کشور مهاجرت کرده‌اند. بیشتر این مهاجران را مردان و حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد را افرادی تشکیل می‌دهند که به صورت خانوادگی مهاجرت کرده‌اند.”

او گفته در سردشت هیچ کارخانه صنعتی فعال نیست و کشاورزی هم تعطیل است. همچنین به گفته این نماینده مجلس از سه بازارچه مرزی، دو تای آن تعطیل است.

حسین‌پور با اشاره به اینکه مردم نیاز به شغل دارند، تاکید کرده: شرایط به گونه‌ای شده که مردم مانند رسول ایران‌نژاد که جان خود و خانواده‌اش از دست رفت، هر چه دارند می‌فروشند و با کمک قاچاقچیان کشور ترکیه به این کشور رفته و از آنجا راهی اروپا می‌شوند.

رسول ایران‌نژاد و همسرش، شیوا محمد پناهی و دو فرزند آنان به نام‌های آنیتا، ۹ ساله، و آرمین، ۶ ساله، هنگامی که با قایق از فرانسه عازم بریتانیا بودند، در نتیجه غرق شدن قایق حامل پناهجویان جان خود را از دست دادند. فرزند ۱۵ ماهه این خانواده به نام آرتین و دو سرنشین دیگر قایق ناپدیده شده‌اند.

جمشید پرویزی، رئیس اداره کنسولی وزارت خارجه در غرب ایران در این باره گفته است که این حادثه  “یک تراژدی تلخ” است.

او در مورد کمک کنسولگری وزارت خارجه گفته است “همکاران ما در خارج از کشور در مرحله شناسایی اجساد و تشخیص هویت، همراهی می‌کنند. اما از لحاظ منابع مالی کمکی نمی‌توانند بکنند، چون منابعی ندارند.”

او می‌گوید “یا خانواده باید مبلغی را بپردازند یا در کمال تأسف اجساد در همان محل دفن خواهد شد.”

این مقام ارشد وزارت خارجه در حالی این سخنان را بیان می کند که حکومت ایران برای کمک به مردم فلسطین و حماس و حشد الشعبی و حوثی های یمن میلیاردی دلار ارسال می کند اما برای این خانواده که از نبود کار و فشار حکومت راهی کشورهای دگیر شده اند پول ندارد که به آنان کمک کند؟؟

در ادامه این خبر آمده است که دادستان دانکرک نیز در ارتباط با غرق شدن این خانواده پناهجوی کرد ایرانی اعلام کرد یک مرد ۳۷ ساله ایرانی که هدایت قایق آنها را به عهده داشته بازداشت شده است.

به گزارش رویترز، این فرد در صورتی‌که جرمش ثابت شود به ۱۰ سال زندان و پس از آن اخراج از فرانسه محکوم خواهد شد. در حال حاضر، این شخص به قتل غیرعمد، به خطر انداختن جان دیگران و همکاری با باندهای جنایی سازمان‌یافته متهم است.

گارد ساحلی فرانسه می‌گوید قاچاقچیان بیش از حد ظرفیت این قایق سرنشین سوار کرده و در «شرایط بسیار نامناسب» آب و هوایی و ناآرام بودن دریا به قاچاق پناهجویان اقدام کرده‌اند.

این خانواده پناهجوی اهل سردشت قصد داشتند از طریق کانال مانش خود را به بریتانیا برسانند. آنها برای رسیدن به بریتانیا با قایق بادی به قاچاقچیان انسان حدود ۲۱ هزار پوند پول داده بودند.

به گزارش سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، این خانواده پیش از این دو بار سعی کرده بودند با قطار به بریتانیا بروند اما پس از اینکه موفق به این کار نشدند تصمیم گرفتند این مسیر را با قایق طی کنند.