حکومت ایران اجتماعات پرجمعیت را ممنوع کرده و اکنون متخلفین را به بازداشت و زندان تهدید می کند

با آن که حسن روحانی دوباره گفت که قرنطینه ای در ایران وجود ندارد و شهری قرنطینه نخواهد شد، یک مقام ارشد حکومتی هشدار داد که هر کس موارد و توصیه های حکومت را به هدف  پیشگیری از ادامه شیوع ویروس کورونا نقض کند، مورد پیگرد کیفری قرار خواهد گرفت وبه یک سال حبس محکوم خواهد شد.

مدیرکل پیشگیری‌ از وقوع جرم در قوه قضاییه در این باره گفت:  «با توجه به امکان شیوع گسترده این ویروس در تجمعات انسانی چنانچه برگزار کنندگان نمایشگاه‌ها، جشنواره‌های فروش و فروشگاه‌ها تدابیر لازم را برای پیشگیری از انتشار ویروس پیش بینی نکنند و به تذکرات وزارت بهداشت توجه نداشته باشند؛ با اعلام وزارت بهداشت یا دانشگاه‌های علوم پزشکی استان به اتهام‌ تهدید علیه بهداشت عمومی و مطابق ماده ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی مجازات شوند».

اسرائیل یکی از نخستین کشورهایی بود که توصیه کرد برگزاری همایش های پرجمعیت متوقف شود و در روزهای اخیر شمار افرادی که همزمان می توانند در یک مکان باشند، به ده تن محدود شده است. اکنون حکومت ایران نیز می کوشد به تهدید به زندان و مجازات، از برگزاری اجتماعات جلوگیری کند.

رضا مسعودی فر تاکید کرد: «مطابق قانون مزبور اقدام علیه بهداشت عمومی تا یک سال حبس دارد».

مسعودی فر در ادامه گفت: همچنین افرادی که با علم و اطلاع از مبتلا بودن به کرونا اقدامات پیشگیرانه مثل قرنطینه یا مراجعه به مراکز درمانی را انجام ندهند و موجب انتشار و ابتلا دیگران شوند نیز ممکن است مشمول مجازات مقرر در قانون عنوان شده قرار گیرند.