حکومت ایران ادعا می کند: مرکز مونتاژ سانتریفیوژهای نسل جدید، در نطنز را دوباره بازسازی و آماده بهره برداری، کرده است

همزمان با “روز ملی فناوری هسته‌ای” خبرگزاری دولتی ایرنا امروز (شنبه)  اعلام کرد که مرکز مونتاژ سانتریفیوژهای نسل جدید که در سال ۱۳۹۴ به بهره برداری رسیده بود و در سال ۹۹ تخریب شد دوباره بازسازی و آماده بهره برداری شده است.

در ادامه این گزارش آمده است که در تاسیسات نطنز «ساخت و مونتاژ نمونه اول ماشین سانتریفیوژآی‌آر-۹ اس وآی‌آر- ۹ ب»، « گازدهی زنجیره کامل ۱۶۴ ماشین سانتریفیوژ نیمه صنعتی  آی‌آر- ۶ با توان جداسازی ۱۰ سو» و گازدهی به تعداد دیگری از سانتریفیوژها از نسل های قدیمی‌تر آغاز شده است.

رسانه‌‌های ایران اعلام کرده اند که از” ۱۳۳ دستاورد جدید هسته ای” رونمایی شده است.

۱۲تیز ماه سال گذشته بود که مرکز مونتاژ سانتریفیوژ ایران در اثر یک حمله به شکل گسترده ای تخریب شد . جمهوری اسلامی تاکنون گزارشی درباره جزئیات حمله به این تاسیسات منتشر نکرده است اما برخی از مقامات این حمله را به اسرائیل نسبت دادند.

همزمان  روزنامه نیویورک‌تایمز به نقل از دو مقام امنیتی آگاه، گزارش داد که بازگشت برنامه اتمی ایران به شرایط پیش از انفجار در نطنز دو سال طول می‌کشد.

این روزنامه سال گذشته  با اشاره به ساخت و ساز جدید در تاسیسات زیرزمینی هسته‌ای نوشته بود که این تاسیسات بسیار امن‌تر به نظر می‌رسند.

همچنین علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی نیز سال گذشته اعلام کرده بود که  ساخت «سالن مدرن‌تر و وسیع‌تر» از سالن قبلی، در نطنز آغاز شده است.

در روزهای پایانی سال گذشته نیز  آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خبر داده بود که ایران استفاده از نوع جدیدی از سانتریفیوژهای پیشرفته‌ آی‌آر-۴ را در تاسیسات نطنز آغاز کرده است.