حکومت ایران ادعا کرد : برای بازداشت خاوری تا نزدیکی خانه او رفتند اما دولت کانادا نگذاشت 

حسین اشتری، فرمانده نیروی انتظامی، در ارتباط با بازداشت محمود خاوری مدیر عامل سابق بانک ملی ایران و از مجرمان محکوم شده به دلیل مشارکت در اختلاس ۳ هزار میلیارد تومانی،  گفت که «همکاران ما دو بار تا محل سکونت محمود خاوری که در خارج از یکی از شهرهای کاناداست، رفتند و حتی به پلیس آنجا گفتیم که محل سکونت او کجاست اما پلیس کانادا خاوری را بازداشت نکرد».

محمودرضا خاوری در مهر ۱۳۹۰ به بهانهٔ «مشکلات عصبی حادث‌شده و بیماری مزمن» از مقام خود استعفا داد و به کشور کانادا که تابعیت آن را دارا بود گریخت.

خاوری توسط دادگاه انقلاب ایران به اتهام اخلال در نظام اقتصادی به ۲۰ سال حبس و بابت دریافت رشوه به ۱۰ سال محکوم شده‌است.  نام خاوری برای مدتی در لیست افراد تحت تعقیب اینترپل وجود داشت ولی از اواسط مهر ۱۳۹۵ خورشیدی، نام وی به عنوان یک شخص در حال تعقیب در وب‌سایت اینترپل مشاهده نمی‌شود

فرمانده نیروی انتظامی در ادامه گفت که  البته ما آنجا نمی‌توانستیم اعمال قانون کنیم و به منزل خاوری ورود پیدا کنیم و تا پلیس و دستگاه قضایی آنجا همکاری نکند ما نمی‌توانیم کاری کنیم.

حسین اشتری فاش ساخت  که ما اشراف اطلاعاتی خوبی داریم  درباره متهمان خارج از کشور  ولی «متاسفانه برخی از این افراد جنبه سیاسی پیدا کرده و از آنها برای فشار آوردن به حکومت اسلامی  استفاده می‌کنند».

فرمانده نیروی انتظامی همچنین گفت که در موضوع استرداد علیرضا حیدرآبادی‌پور، مدیرعامل بانک سرمایه، پلیس اینترپل هم تعجب کرد که ما از کجا می‌دانیم او در کجا زندگی می‌کند البته  کشور مورد نظر اسپانیا نیز با همکاری کرد.

یادآور می شود  در جریان دستگیری روح الله زم ، مدیر کانال تلگرامی آمد نیوز و جمشید شارمهد رییس گروه تندر، این نیروهای سپاه قدس بودند که  آنان را  با توطئه در خارج ایران بازداشت و به کشور بازگرداندند .